Takiej pojęcia jak FinTech i InsurTech są już coraz lepiej rozpoznawalne – także w Polsce. Natomiast RegTech cały czas wywołuje drobną konsternację wśród osób spoza branży. Czym więc jest RegTech? Najprościej mówiąc to nowe technologie (sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe), które pozwalają dostosować swój biznes do nowych przepisów i zoptymalizować ponoszone na ten cel wydatki.

RegTech szczególnie potrzebny w branży finansowej

RegTech ma swoje zastosowanie w różnych branżach – finansowej, ochrony środowiska, telekomunikacji, czy transportu. Z raportu PwC „RegTech – znaczenie innowacji regulacyjnych dla sektora finansowego” z 2017 roku wynika, że koszty regulacji i nadzoru pochłaniają od 7% do 23% łącznego budżetu na wdrożenia technologiczne oraz kosztów funkcji centralnych polskich banków. Pełny raport PwC można pobrać tutaj.

O jakie regulacje chodzi? Na myśl przychodzą od razu unijne dyrektywy i rozporządzenia, takie jak RODO, PSD2, czy AML (polskie Ministerstwo Cyfryzacji niedawno ogłosiło wykaz usług kluczowych, wymagany przez AML). Dlatego wydaje się, że bez wahania możemy postawić tezę, iż to właśnie branża finansowa jest w największym stopniu dotykana poważnymi zmianami w przepisach. To bardzo duże wyzwanie zarówno dla dużych instytucji, jak i początkujących fintechów.

– Konieczność stosowania rozwiązań RegTech postulowana jest już nie tylko przez uczestników rynku, ale również organy Unii Europejskiej. Parlament Europejski w swojej rezolucji z dnia 17 maja 2017 r. podkreślił, że RegTech może prowadzić do znacznych korzyści zarówno po stronie instytucji finansowych, jak i organów nadzoru, ponieważ pozwala na bardziej przejrzyste i skuteczne wykorzystanie nowych technologii w celu spełnienia wymogów regulacyjnych i compliance – czytamy we wspomnianym raporcie PwC.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w służbie RegTech

Do tej pory technologie regulacyjne oferowane bankom przez fintechy skupiały się na automatyzacji pojedynczych procesów w oparciu o uprzednio zdezagregowane dane. Teraz powstają także nowe rozwiązania, gdzie kontrolę nad procesami przejmuje sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Więcej na temat branży RegTech można przeczytać tutaj.

W zeszłym roku ciekawą analizę branży RegTech przedstawił renomowany Deloitte. Firma wzięła pod lupę ponad 150 firm z tego sektora i podzieliła je między innymi na kategorie – ze względu na to w jakich obszarach się specjalizują. Okazuje się, że aż 3o% spółek RegTech zajmowało się zagadnieniami compliance, 26% weryfikacją tożsamości i kontrolą, 18% zarządzaniem ryzykiem, 13% sprawozdaniami dla regulatorów i 13% monitorowaniem transakcji. Poniżej pełny film prezentujący zeszłoroczny „RegTech Universe”. Najświeższe informacje od Deloitte można znaleźć tutaj.