Impact fintech’19 w Katowicach to ponad 200 speakerów, 3 sceny i ponad 2000 uczestników. Nie sposób zaliczyć wszystkie wystąpienia. Zwłaszcza, że wiele wydarzeń ma miejsce równolegle. Poniżej przedstawiam subiektywny wybór wydarzeń, których temat w mojej opinii może być ciekawy dla Sfintechowanych. Nie było to proste, gdyż cała agenda prezentuje się bardzo interesująco, w szczególności zagraniczni goście z fintechów, które obecnie dosyć mocno „challengują rynek”.

Wybierając punkty programu można np. nastawić się tylko na zagranicznych gości, których nie sposób spotkać na innych krajowych konferencjach. Ten klucz wyboru paneli i wystąpień ma swoje niewątpliwe zalety, ale też jedną zasadniczą wadę – jesteśmy w Polsce. Nasz rodzimy rynek też ma wiele do zaoferowania i szkoda byłoby to przegapić. Dlatego w moim subiektywnym wyborze nie kierowałem się żadnym narodowym kluczem – jedynie tematami, które po prostu z mojej perspektywy uznałem za interesujące.

Subiektywne TOP 12

1. The Economy of Trust & 29 Trillion Question: How to Manage Trust
Dele Atanda z Metame

Dele Atanda podobno zna przepis na to jak zarobić na własnych danych osobowych. Mnie to przekonuje. Naprawdę nie widzę powodu, by rozwijać tę myśl. Jeśli Pan Atanda wie jak sprawić, by giganci technologiczni płacili użytkownikom za to, że pozyskują i zarządzają ich danymi osobowymi, to chciałbym to usłyszeć.

2. Polish Banking Sector in Times of Technological (R)evolution
Teresa Czerwińska z Narodowego Banku Polskiego

Była minister finansów poruszająca temat rozwoju technologicznego polskiego sektora bankowego. Moim zdaniem „must have”.

3. Post Licensing can Change the Future of the Image
Jan Denecke z KodakOne

Jak wykorzystać blockchain w ochronie praw autorskich? Na Fintek.pl pod koniec października opublikowaliśmy wywiad z Janem Decke z KodakOne. Misją firmy jest dbanie o właściwe wynagradzanie kreatywności. Chce zobaczyć to w praktyce.

4. Fast Forward with Open Banking. What have we Actually Achieved? Reality Check
Bartosz Berestecki z PayU, Krzysztof Pulkiewicz z BanqUP, Artur Granicki z Kancelarii Wardyński & Partners

Open banking jest tematem na czasie. Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć to spore wyzwanie. Szczególnie, że Panowie mają tylko 20 minut.

5. Mission Control: How we got to a Million Customers and Were will we go next
Max Schertel z N26

N26 to challenger bank. Na Fintech Brunch mieliśmy wystąpienie Revoluta o tym jak udało im się pozyskać 700 tysięcy klientów dwa lata. Warto się wybrać zatem dla samego porównania.

6. Building Banks for an Unpredictable Future
Elliot Limb z Mambu

Niemiecki fintech Mambu dostarcza rozwiązania chmurowe dla banków i fintechów. Jest to bardzo backofficowa usługa w modelu fintech as a service. Świetny przykład tego, że fintech to nie tylko dostarczanie konsumentom usług bankowych taniej niż w banku.

7. Bank’s confessions
Przemek Kondraciuk z PKO BP, Hubert Guzera z placeme.

Temat zapowiada ciekawą dyskusję.

8. Fintech Trends in Asia: Innovation, Opportunities and Relevance
Pat Patel, Monetary Authority in Singapore

Pat Patel zawsze ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia.

9. The Sprint of Regulatory Innovation: a Revolution in Financial Regulation and Compliance
Jekaterina Govina z Banku Litwy, Laura Navaratnam z Financial Conduct Authority oraz Pat Patel

Nawet warszawscy taksówkarze wiedzą, że po licencję fintech najlepiej udać się na Litwę. Osławiona otwartość licencyjna naszego północnego sąsiada powoli chyba się kończy. Temat compliance nie wydaje się przypadkowy.

10. Cashless Payments on the rise
Mieczysław Groszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa

Obowiązkowy punkt w agendzie nie tylko dla entuzjastów obrotu bezgotówkowego. Wstępnie warto zapoznać się z tym wywiadem.

11. Fairness, Accountability, Transparency and Ethics in AI
Ewa Wernerowicz z Vivus, Krzysztof Pycia z Blue Media, Marcin Woch z Algorytics

Etyka w sztucznej inteligencji to temat ważniejszy niż się wydaje. Wbrew pozorom dotyczy każdego użytkownika smartfona – czy to się komuś podoba, czy nie.

12. Scaling Profitable European Fintech Business
Richard Ambrose z Azimo

Azimo w sierpniu 2019 roku chwaliło się osiągnięciem rentowności. To wciąż rzadkość w sektorze fintech, tym bardziej warto posłuchać jak udało się ten cel osiągnąć.

Lista mogłaby być dłuższa

W agendzie dużo miejsca poświęcono rozwiązaniom chmurowym, open bankingowi oraz wyzwaniom regulacyjnym. Dobrze zapowiadają się też panele insurtechowe, blockchainowe, inwestycyjne i te prowadzone przez przedstawicieli sektora energetycznego. Nie ma chyba zatem wątpliwości, że 4-5 grudnia Katowice będą polską stolicą fintechu.