– Dziś wszedł w życie nowy statut Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i tym samym jego nowa struktura organizacyjna. Cel: usprawnienie realizacji zadań Urzędu. Odpowiedzią na nowe wyzwania na rynku finansowym jest powstanie Departamentu Innowacji Finansowych (FinTech) – napisał przewodniczący.

Czytaj także: Startuje nowy serwis Idea Banku. Czy to koniec papierowych faktur?

Departament FinTech w KNF – czym ma się zajmować?

Departament FinTech w KNF - schemat

Na powyższym schemacie widać, że nowy departament będzie podlegał pod Pion Analiz. A czym ma się zajmować? Do jego głównych zadań należy: Opracowywanie stanowisk nadzoru dla uczestników sektora, prowadzenie dialogu z podmiotami z tego sektora, rozwijanie podstrony KNF ds. Innowacji finansowych. Do tego dochodzą działania analityczne, monitorowanie zmian przepisów prawa i innych regulacji. Czy powstanie departamentu skróci czas oczekiwania na licencję? Raczej nie. Tym zajmują się inny pion w Urzędzie.

Utworzenie departamentu FinTech niejako zapowiedziane było w raporcie z prac Zespołu Roboczego ds. Rozwoju Innowacji Finansowch (FinTech), gdzie silnie wskazywano na potrzebę efektywnego dialogu z organem nadzoru (s.17). Już wcześniej UKNF powołał specjalną komórkę organizacyjną ds. innowacji finansowych. Podniesienie jej rangi do departamentu może sprofesjonalizować relacje urzędu z biznesem bo znikają wówczas wątpliwości administracyjno-organizacyjne. Więcej o powołaniu Departamentu Innowacji Finansowych można przeczytać tutaj – KNF powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech.

Warto też przypomnieć o wcześniejszym powstaniu Innovation Hub, czyli programu dedykowanego dla początkujących fintechów. W jego ramach organ nadzoru będzie prowadził dialog z podmiotami sektora FinTech, udzielając im odpowiedzi na zadane zapytania w zakresie obszaru prawno-regulacyjnego, wspierając tym samym rozwój nowoczesnych technologii na rynku finansowym przy zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony klientów.

Czytaj także: Jak KNF likwiduje bariery dla fintechu?

Działanie KNF zostało docenione w ostatnim raporcie Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego, który umieścił Polskę w gronie krajów najbardziej wspierających branżę fintech. Sam Marek Chrzanowski kilkukrotnie zapewniał, że Urząd małymi krokami zmierza w stronę piaskownicy regulacyjnej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polska w gronie krajów najbardziej wspierających fintechy.