Kiedyś „polski Manchester” dziś symbol transformacji technologicznej

Łódź jest kojarzona głównie ze silnym ośrodkiem produkcyjnym i usługowym, szczególnie w takich segmentach rynku jak artykuły gospodarstwa domowego, przemysł włókienniczy czy logistyka. Miasto jednak od lat skutecznie przyciąga również firmy z obszaru wysokich technologii. Łódź stała się domem dla wielu fintechów i biznesów z sektora IT. Władze miasta nie spoczywają na laurach, mocno angażują się chociażby w budowę szerokiego ekosystemu fintechowego, który już teraz integruje kilkanaście firm.

W samym tylko 2022 roku, miasto zorganizowało lub współorganizowało szereg wydarzeń, które przyciągnęły do Łodzi uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Mowa między innymi o konferencji FinTech&E-commerce Linking Days, która wspiera rozwój sektora FinTech i e-commerce. W Łodzi odbyła się największa konferencja dla programistów w Polsce – DevConf, a także event „Na podbój IT” – skierowany do osób, które rozważają przebranżowienie się do sektora IT.

W Łodzi biznes nabiera wiatru w żagle

Miasto Łódź to czwarte co do wielkości polskie miasto, położone w samym centrum kraju. Co więcej, znajduje się nie tylko w centrum Polski, ale także w środku Europy – na skrzyżowaniu historycznych tranzytowych szlaków komunikacyjnych. Miasto ściśle współpracuje z biznesem w tym z inwestorami zagranicznymi, o czym świadczy wyróżnienie przyznane przez Emerging Europe’s jako miejsca najbardziej przyjaznego dla biznesu w 2021 r. oraz w 2022 r.

Według FDI Financial Times Magazine 2020 Łódź posiada najlepszą w Europie Specjalną Strefę Ekonomiczną (pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie). Miasto może pochwalić się także najdłużej działającym programem akceleracji startupów w Polsce, wdrożonym 15 lat temu. Wyjątkowe dziedzictwo postindustrialne Łodzi połączone z jej kreatywnym klimatem i rozległymi terenami zielonymi są bardzo cenione przez rozwijającą się społeczność biznesową miasta. Łódź posiadając wszystkie zalety jakie oferuje duże miasto, jednocześnie jest pozbawione „metropolitalnego napięcia”, co pozwala na utrzymanie pożądanej równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.

Miasto Łódź otwiera nowe szanse przed firmami technologicznymi

Do najważniejszych tegorocznych wydarzeń, w których z inicjatywy Biura wezmą udział łódzkie spółki technologiczne, należy organizowany w dniach 1 – 4 listopada Web Summit w Lizbonie. To największa konferencja technologiczna, odwiedzana przez ponad 60 tysięcy osób, która jest nie tylko platformą wymiany wiedzy w obszarze wysokich technologii, ale również stanowi świetną okazję do nawiązywania kontaktów biznesowych.

Łódź jako jedyne miasto z Polski będzie wystawiać swoje stoisko podczas tegorocznego Web Summit w Lizbonie. Dzięki temu goście konferencji będą mogli poznać bliżej łódzkie spółki technologicznych. Do stolicy Portugalii poleci około 50 firm, a łączna delegacja z Łodzi to mniej więcej 150 osób. Ponadto w ramach akceleratora startupowego, z konkursu dołączy do delegacji 10 młodych łódzkich firm. Łódź poprzez udział w takich wydarzeniach jak lizbońska konferencja dąży do zwiększenia rozpoznawalności na arenie międzynarodowej jako doskonałego miejsca wspierającego inwestycje i rozwój biznesu.