Nowe rozwiązanie w systemie bankowości internetowej i mobilnej Moje ING zostało wdrożone w oparciu o usługę dostępu do informacji o rachunku płatniczym (ang. Account Information Service, AIS) wprowadzoną przez dyrektywę PSD2. Otwarta bankowość w praktyce.

Otwarta bankowość już działa w ING Banku Śląskim

Usługa jest bezpieczna i zgodna ze standardami PSD2, a korzystanie z niej jest bezpłatne. To klient decyduje komu, jakie konta i w jakim zakresie udostępnia. Dane w ramach usługi są chronione przez najnowocześniejsze technologie przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa obowiązujących w sektorze finansowym – wyjaśnia ING w komunikacie.

Na razie Śląski wprowadził tylko możliwość podglądu salda i kart z innych banków. Niestety z poziomu aplikacji Moje ING nie zlecimy jeszcze przelewu z konta w mBanku, czy Banku Millennium. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce. Daje to pewien obraz jak już niedługo będzie wyglądał cały rynek bankowy w Polsce.

Już niedługo śladami ING Banku Śląskiego powinny pójść także inne podmioty. Banki posiadają gotowe API i na owoce współpracy kolejnych uczestników rynku nie powinniśmy długo czekać. Podobne wdrożenie zapowiedział niedawno PKO Bank Polski, a według optymistycznych prognoz agregator rachunków w aplikacji IKO miałby pojawić się jeszcze w tym roku. Ciężko jednak o faktyczne ramy czasowe takiego projektu, ponieważ wiele zależy od kooperacji pomiędzy bankami.