Rosnące zapotrzebowanie na płatności zbliżeniowe jest widoczne w całej Europie, gdzie ponad 75% płatności Visa realizowanych w sklepach odbywa się właśnie w ten sposób. W niektórych europejskich krajach udział transakcji zbliżeniowych Visa zwiększył się ponad dwukrotnie rok do roku, a w wielu największych krajach w Europie udział płatności zbliżeniowych w ubiegłym roku wzrósł o przynajmniej 20%.

Więcej płatności zbliżeniowych dzięki podniesieniu limitu bez PIN do 100 zł

– Rosnąca popularność płatności zbliżeniowych w całej Europie, w tym w Polsce, nie jest nowością – pandemia tylko przyspieszyła istniejący trend, z tym, że płatności niewymagające dotykania terminala nie są już tylko udogodnieniem, a koniecznością. Gdy nastała pandemia, naszym priorytetem stało się podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności zatwierdzania ich kodem PIN, co udało się osiągnąć dzięki współpracy z naszymi partnerami z ekosystemu płatniczego na polskim rynku. W ten sposób wspieramy konsumentów w płaceniu w szybszy, prostszy i bezpieczniejszy sposób za zakupy o większej wartości. W II kw. br. średnia kwota za zakupy opłacone zbliżeniowo kartami Visa wydanymi w Polsce wzrosła o ponad 10% – mówi Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

– Podniesienie limitów dla płatności zbliżeniowych jest jednym ze sposobów, w jaki Visa przyczynia się do odbudowy gospodarek w Europie. Naszym celem jest nie tylko ułatwianie konsumentom prostych i bezpiecznych zakupów w sklepach lub w internecie. Wspieramy także drobnych przedsiębiorców umożliwiając im przyjmowanie cyfrowych płatności i pomagając małym firmom i mikroprzedsiębiorstwom zaadaptować się do nowej sytuacji. W Polsce dzięki działaniom wspieranej przez Visa Fundacji Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z instalacją terminala płatniczego oraz obsługą płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy – dodaje.

Dzięki technologii płatniczej Visa i wiążącemu się z nią bezpieczeństwu płatności, podróżując w miastach europejscy konsumenci mogą coraz częściej płacić zbliżeniowo telefonem lub kartą nie dotykając terminala. Dzięki rozwiązaniom Visa można już płacić zbliżeniowo w środkach komunikacji miejskiej w 500 miastach na całym świecie. Blisko 50 z nich leży w Europie Środkowo-Wschodniej.

Co więcej, w porównaniu do innych metod płacenia, płatności zbliżeniowe charakteryzują się jednym z najniższych odsetków transakcji oszukańczych. W krajach, w których płatności zbliżeniowe są szeroko rozpowszechnione, transakcje oszukańcze w fizycznych punktach sprzedaży znajdują się na historycznie niskim poziomie – zwraca uwagę Visa w komunikacie.