W rozwiązaniu stworzonym przez firmę iPOS, aplikacja fiskalna została zainstalowana na terminalu płatniczym. Terminal, który dotychczas stał obok urządzenia fiskalnego, całkowicie przejmuje jego funkcje – nie tylko zrealizuje płatności bezgotówkowe, ale służy także do prowadzenia sprzedaży, wystawienia paragonu czy faktury – czytamy w komunikacie.

Terminal zastąpił kasę fiskalną

Kasy wirtualne, podobnie jak te tradycyjne, sprzętowe, zanim zostaną udostępnione przedsiębiorcom, muszą przejść proces homologacji w Głównym Urzędzie Miar. Przepisy umożliwiają stosowanie kas w formie oprogramowania od czerwca ubiegłego roku, ale dotychczas żadnemu podmiotowi poza iPOS nie udało się uzyskać certyfikacji dla kasy wirtualnej do zastosowania ogólnego

Obecnie ustawodawca dopuszcza możliwość korzystania z takich kas w branży HoReCa, ale rozwiązanie jest na tyle perspektywiczne, że na zgodę ustawodawcy czekają już kolejne sektory, m.in. retail.

– Sprzęt, który dotychczas służył głównie do realizacji płatności kartą całkowicie przejął rolę urządzenia fiskalnego, co sprawia, że tradycyjne kasy przestają być potrzebne. Od dziś przedsiębiorca w ramach jednego, mobilnego iPOS pocketa, otrzyma wszystkie funkcje potrzebne do realizacji transakcji – rejestrację sprzedaży, możliwość przyjęcia gotówkowych i bezgotówkowych form płatności, wydruk paragonu i faktury (a w niedalekiej przyszłości także wsparcie e-paragonu) – mówi Michał Pawłowski Członek Zarządu iPOS SA.

Wirtualna kasa fiskalna w czasie rzeczywistym przesyła dane o sprzedaży na komputer lub smartfona właściciela. Przedsiębiorca, poza dostępem do funkcji z zakresu obsługi sprzedaży, jakie daje kasa wirtualna, otrzymuje także narzędzie do zaawansowanej analizy biznesowej.

Kasa fiskalna na wynajem

Dotychczas przedsiębiorcy pracowali na dwóch osobnych urządzeniach – na kasie fiskalnej i terminalu płatniczym, w związku z czym płacili podwójnie. Tradycyjne kasy sprzętowe trzeba było kupić, co dla wielu właścicieli małych i średnich biznesów stanowiło obciążenie. Jak przekonuje producent, kasa w formie aplikacji pozwoli znacząco ograniczyć koszty.

Wraz z nowym produktem, iPOS wprowadza także ofertę wynajmu swoich kas. Wszystkie kasotermianle będzie można kupić na własność lub wynająć. iPOS pocket wraz z systemem do zarządzania będzie można wynająć już za 69 zł/mies.

Firma na pierwszy ogień zdecydowała się dedykować urządzenia właśnie gastronomii i to dla niej stworzono całą infrastrukturę. iPOS pocket może służyć jako “mobilny kelner”, tym samym ułatwiając restauracjom przyjmowanie zamówień na sali, wysyłanie ich na kuchnię oraz rozliczenie płatności. Urządzenie może być również przydatne w przypadku dostaw bezpośrednio do klienta, pełniąc rolę przenośnego urządzenia fiskalno-płatniczego.

Po wprowadzeniu przez ustawodawcę odpowiednich zmian przepisów, firma deklaruje gotowość rozwiązania dla  kolejnych branż.  Opcja mobilnego kasjera czy systemu rozładowania kolejki to m.in. ze względu na małe rozmiary, poręczność i wbudowany skaner, perspektywiczne rozwiązanie szczególnie dla sklepów wielkopowierzchniowych czy stacji paliw.