Partner serwisu Visa dla biznesu

E-paragony coraz bliżej. Ministerstwo Finansów publikuje projekt ustawy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Prawo
Opublikowano: 6 lutego 2020, 14:30 Aktualizacja: 7 lutego 2020, 17:52

Ministerstwo Finansów planuje wdrożenie w Polsce elektronicznych paragonów – taką możliwość zakłada projekt ustawy podatkowej, która właśnie trafiła do Sejmu.

Można już wystawiać e-paragony. Wchodzi w życie specustawa

Wczoraj na stronie Sejmu RP pojawił się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. W materiałach znajdziemy między innymi artykuł dopuszczający stosowanie e-paragonów.

Projekt ustawy o podatku dochodowym można pobrać tutaj. Ministerstwo Finansów pracuje także nad projektem rozporządzenia dotyczącego kas wirtualnych, czyli aplikacji pozwalających na rejestrowanie transakcji z poziomu urządzeń mobilnych.

Ministerstwo Finansów dopuszcza wydawanie e-paragonów

Projekt ustawy o podatku dochodowym wprowadza możliwość wystawiania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej za zgodą klienta i w uzgodniony z nim sposób – czytamy w Artykule 5 projektu. W tym przypadku chodzi zapewne o przesłanie e-paragonu na maila, lub za pośrednictwem SMS-a.

W uzasadnieniu do projektu Ministerstwo Finansów tłumaczy, że proponuje się dopuszczenie wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, z kas rejestrujących najnowszego typu, czyli kas rejestrujących online. Wprowadzone rozwiązanie ma stanowić ułatwienie oraz uproszczenie zarówno dla podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas, zwłaszcza dla podatników prowadzących sprzedaż na odległość, jak i dla konsumentów. Podatnicy nie będą ograniczeni wyłącznie do wydawania paragonów papierowych – tłumaczy resort.

W myśl projektu konsumenci mają mieć wybór, czy chcą otrzymać paragon fiskalny w postaci papierowej czy elektronicznej. W opinii ustawodawcy postać elektroniczna paragonu fiskalnego jako trwalszy nośnik będzie mogła mieć łatwiejsze zastosowanie, np. w przypadku reklamacji towaru lub usługi.

O tym co e-paragon zmieni w życiu klientów, detalistów i usługodawców przeczytacie w podlinkowanym tekście. Warto również przypomnieć, że testy elektronicznych paragonów od kilku miesięcy prowadzi także PKO Bank Polski i PKN Orlen.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

e-paragony-coraz-blizej-ministerstwo-finansow-publikuje-projekt-ustawy