– Gdy odbiorca otrzyma płatność w iPKO biznes widoczny będzie nowy status „Zaksięgowana u Odbiorcy”. Przelew zagraniczny SWIFT GPI jest realizowany w czterech walutach (PLN, EUR, GBP, USD) do banków, które przystąpiły do wspólnego systemu. W przyszłości planowane są dalsze usprawnienia, w tym rozszerzenie katalogu walut dla tego typu przelewu – czytamy w komunikacie PKO Banku Polskiego.

otwórz konto za zero z najlepszą aplikacją bankową

PKO Bank Polski wprowadza przelewy SWIFT gpi

Przelew dojdzie do skutku tylko wtedy, jeśli bank odbiorcy będzie podłączony do systemu SWIFT global payment innovation (gpi). Na stronie SWIFT czytamy, że do systemu dołączyło już ponad 500 banków z całego świata. W tym gronie znajdują się dwa podmioty działające w Polsce – Bank Pekao i Santander. To właśnie Santander jako pierwszy zaoferował Polakom przelewy w systemie SWIFT gpi – działając jeszcze pod nazwą BZ WBK.

Czym wyróżnia się standard gpi? To przede wszystkim odpowiedź SWIFT na konkurencję ze strony fintechów, przede wszystkim w postaci amerykańskiego Ripple. Technologia gpi służy przede wszystkim do śledzenia płatności i sama w sobie nie przyśpiesza przelewów międzynarodowych. Niemniej banki uczestniczące w systemie zobowiązują się do tego, aby przelew trafił do drugiej instytucji jeszcze tego samego dnia, w którym został zlecony.

Więcej o rywalizacji SWIFT i Ripple pisaliśmy w podlinkowanym tekście. Tak naprawdę barierą stojąca na drodze do upowszechnienia ekspresowych przelewów międzynarodowych są regulacje, a nie technologia. Obecne wymogi prawne uniemożliwiają korzystanie ze wspólnych rejestrów przez banki, które ze sobą nie współpracują.

załóż konto w PKO BP