O sprawie pisze Bloomberg. Firma chce stworzyć stablecoina, czyli rodzaj kryptowaluty powiązany z dolarem amerykańskim. Tym samym Facebook zamierza uniknąć ryzyka związanego z wahaniem kursu kryptowalut. Prace są jednak na bardzo wczesnym etapie. Na razie firma pracuje nad strategią – na przykład w kwestii zarządzania aktywami i zwykłymi walutami, które byłyby przechowywane w celu ochrony wartości stablecoina.

Facebook idzie mocno w finanse

Facebook już od kilku lat wykazuje duże zainteresowanie sektorem finansowym. W 2014 roku firma zatrudniła byłego prezesa PayPala, Davida Marcusa, który stanął na czele zespołu zarządzającego Messengerem. Następnie Marcus zajął się rozwijaniem technologii blockchain w zespole Facebooka, który liczy już około 40 pracowników – podaje Bloomberg.

Warto też przypomnieć, że kilka miesięcy temu Facebook chciał pozyskać dane o stanie kont użytkowników kilku największych banków w USA. Dzięki temu klienci mogliby sprawdzić stan swojego rachunku z poziomu Messengera. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Teraz Mark Zuckerberg postanowił zainwestować w sektor kryptowalut, wykorzystując popularność WhatsAppa. W Indiach z komunikatora korzysta już około 200 mln obywateli. Co więcej kraj jest także liderem jeżeli chodzi o rynek przekazów pieniężnych. Zgodnie z danymi Banku Światowego w 2017 roku przesłano do Indii około 69 mld USD.

Stablecoin od Facebooka. O co chodzi?

Można sobie jednak zadać pytanie, czy kryptowaluty to na pewno dobry kierunek rozwoju. Wartość Bitcoina drastycznie spadła, a rynek jest w coraz większym kryzysie. Niewykluczone, że właśnie dlatego miniony rok przyniósł prawdziwy boom na projekty związane ze stablecoinem. W pewnym momencie 2018 roku działało już 120 przedsięwzięć powiązanych ze stabilnymi tokenami – podaje Stable,Report, serwis śledzący stablecoiny.

Pomimo tego ciężko znaleźć udane projekty. Bloomberg przywołuje dwie spółki zajmujące się stablecoinami – Basis i Tether. Pierwsza z nich zakończyła działalność po około 8 miesiącach, a druga budzi sporo kontrowersji. Tether zapewnia, że ich każdy token jest wspierany amerykańskim dolarem, ale firma nie chce poddać się audytowi. W związku z tym pojawiły się pytania, czy zapewnienia Tether mają cokolwiek wspólnego z prawdą. Kontrowersje – to słowo klucz.

Bloomberg zwraca jednak uwagę, że Facebook posiada spore doświadczenie w dostosowywaniu się do regulacji i wiele razy mierzył się z trudnościami na tym polu. Platforma Zuckerberga posiada 2,5 mld użytkowników i ponad 40 mld USD rocznych przychodów. To pierwsza tak duża firma, która zamierza uruchomić projekt z wykorzystaniem stablecoina. Może tym razem się uda?

Pomimo dużej popularności WhatsAppa wizerunek Facebooka w Indiach nie jest najlepszy. Firma podpadła mieszkańcom ze względu na rozpowszechniane fake newsy – właśnie przy użyciu WhatsAppa. Pomimo tego Facebook nie zamierza rezygnować z podboju tamtejszego rynku. W Indiach mieszka już 480 mln osób korzystających z Internetu, co daje im drugie miejsce na świecie (ustępując tylko Chinom). Co więcej według Forrester Research do 2022 roku liczba użytkowników Internetu w Indiach ma wzrosnąć do 737 mln. To ogromny potencjał.