Warto przypomnieć, że już w 2023 roku PayPal zwolnił 2 tys. osób, czyli 7% swojej załogi. W liście do pracowników nowy CEO firmy, Alex Chriss, twierdzi, że obecna decyzja pomoże spółce „poruszać się z odpowiednią prędkością i napędzać rentowny wzrost” – podaje BBC.

Fintech PayPal zwolni 2,5 tys. pracowników

Pracownicy, których dotyczą zwolnienia, zostaną o tym poinformowani pod koniec bieżącego tygodnia. Cięcia mają objąć zarówno obecne stanowiska, jak i te, które miały dopiero powstać w najbliższych kwartałach. Dzięki zmianom PayPal ma działać sprawniej, między innymi dzięki większemu wykorzystaniu automatyzacji. Ostatnio PayPal zapowiedział sześć nowych rozwiązań, które zamierza wprowadzić w bieżącym roku – dużą uwagę poświęcono nowym technologiom i sztucznej inteligencji.

Alex Chriss przejął stery w PayPalu w zeszłym roku. Inwestorzy mieli nadzieję, że będzie on w stanie poprawić sytuację finansową firmy, której akcje spadły o ponad 20% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W listopadzie PayPal przedstawił pierwsze wyniki finansowe od czasu zmiany CEO – przewyższyły one oczekiwania analityków, dając nadzieję akcjonariuszom, że nadchodzą lepsze czasy dla spółki.

PayPal to nie jedyny gigant technologiczny, który redukuje zatrudnienie w ostatnich miesiącach.  Według strony Layoffs.fyi, która śledzi zwolnienia w branży technologicznej, w ubiegłym roku w sektorze tym zlikwidowano ponad 260 tys. miejsc pracy – podaje BBC.

W ciągu ostatniego miesiąca prawie 100 firm technologicznych – w tym Meta, Amazon, Microsoft, Google, TikTok i Salesforce – ogłosiło łącznie 25 tys. zwolnień. W tym tygodniu Block, kierowany przez współzałożyciela Twittera, Jacka Dorseya, rozpoczął redukcję etatów, której celem jest zmniejszenie liczby pracowników o 1 tys. do końca roku.

Część pracowników głośno protestuje przeciwko takim praktykom. BBC zwraca uwagę, że na początku stycznia związek zawodowy reprezentujący pracowników Google stwierdził, że redukowanie setek miejsc pracy przez giganta technologicznego, który zarabia miliardy dolarów rocznie jest po prostu „niepotrzebne”.