Open Banking Europę powstało w 2017 roku i do tej pory należało do PRETA. Inicjatywa łączy uczestników rynku, w celu zwiększenia wydajności, konkurencyjności i bezpieczeństwa płatności online w Europie. OBE skupia się przede wszystkim na otwartej bankowości i wymogach wynikających z dyrektywy PSD2.

Do Open Banking Europę należą takie podmioty jak Wells Fargo, Bank of America, BNP Paribas, UniCredit, Societe Generale, JP Morgan, HSBC, czy Citi Bank.

Open Banking Europe w rękach fintechu Konsentus

Teraz OBE zostało przejęte przez brytyjską spółkę Konsentus, działająca w obszarze RegTech. Konsentus powstał w 2018 roku, a jego celem jest umożliwienie bezpiecznej wymiany danych i pieniędzy zgodnie z wymogami otwartej bankowości i dyrektywy PSD2. Rozwiązanie ma chronić przed oszustwami w obszarze open bankingu. Przedstawiciel Konsentus, Peter M. Majgaard był gościem Fintek.pl w trakcie Fintech Brunch #3.

Podobnie jak Konsentus, OBE zidentyfikowało potrzebę posiadania zaufanego i funkcjonalnego repozytorium danych regulacyjnych dotyczących dostawców zewnętrznych (TPP). To z kolei doprowadziło do ustanowienia „Katalogu regulacyjnego” OBE. Katalog konsoliduje informacje z rejestrów organów krajowych, udostępniając je w sposób łatwy do uzyskania i przetwarzania. Jest używany przez ponad 500 największych instytucji finansowych w całej Europie – czytamy w komunikacie.

Społeczność Open Banking Europe ma uzupełnić ofertę Konsentus w zakresie bezpiecznej wymiany informacji między dostawcami usług płatniczych i innymi graczami rynkowymi.