– Lidya rozpoczęła oferowanie pożyczek w Europie w trakcie trwania pandemii i wspierała sektor MŚP w czasie lockdownu. W tym okresie udzieliliśmy w Polsce i w Czechach około 130 pożyczek na łączną kwotę ponad 1 mln dolarów (20 mln czeskich koron plus 1 mln złotych) – napisał na Linkedinie Eric Eksin, CEO i Co-Founder fintechu Lidya.

Jak Lidya radzi sobie na polskim rynku?

Udzielone finansowanie wspierało głównie sektor farmaceutyczny i logistyczny. W momencie, gdy kraje zaczynają odmrażać gospodarkę pożyczki Lidya cieszą się popularnością także u restauratorów, właścicieli kawiarni, siłowni i salonów piękności.

Lidya to amerykański fintech działający głównie w Afryce. W momencie debiutu na polskim rynku spółka informowała, że udzieliła ponad 10 tys. pożyczek w Nigerii. Teraz jej głównym celem jest rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej – przede wszystkim w Polsce i w Czechach. Lendtech ma w planach udzielenie finansowania na kwotę 1 mld euro.

Lidya kieruje swoją ofertę do małych i średnich przedsiębiorstw. Wniosek o kredyt można złożyć online lub przez telefon – decyzja o przyznaniu pożyczki powinna zostać podjęta w ciągu 24 godzin. Firmy mogą starać się o finansowanie od 8 tys. zł do 2 mln PLN.