– Dzisiaj jest jeden z większych sukcesów Provema od początku działalności. Otrzymaliśmy licencje MIP która pozwala nam na wykonywanie przelewów, obsługę kont klientów, wydawanie kart, wymianę walut. Tym samym wchodzimy do ligi wraz z bankami gdzie będziemy konkurować jakością usług – napisał na LinkedInie Grzegorz Szulik, prezes zarządu Provemy.

Tutaj znajdziesz pełny rejestr małych instytucji płatniczych prowadzony przez KNF. Nadzorca wydał w sumie 51 zezwoleń, ale 2 podmioty zostały wykreślone z listy.

Kolejny fintech z licencją MIP

Provema to polski fintech z siedzibą w Katowicach, który działa na rynku od 2015 roku. Spółka oferuje szybkie pożyczki na okres do 6 miesięcy. Zgodnie z danymi z sierpnia 2019 firma posiadała około 300 tys. klientów i łącznie pozyskała od inwestorów ponad 20 mln złotych. Obecnie Provema pracuje nad własną aplikacją mobilną.

Zgodnie z komentarzem prezesa Szulika licencja MIP pozwoli Provemie na zaoferowanie nowych usług. Polski lendtech będzie mógł zająć się wykonywaniem przelewów, wydawaniem kart, obsługą kont klientów, czy wymianą walut. Wpis do rejestru MIP pozwala na świadczenie usług płatniczych bez konieczności uzyskiwania pełnej zgody nadzoru.

Licencja małej instytucji płatniczej pełni rolę pewnego rodzaju piaskownicy, która pozwala na przetestowanie nowych rozwiązań, bez konieczności przechodzenia dłuższego procesu licencyjnego. Zgodnie z obowiązującym prawem MIP może wydawać instrumenty płatnicze i prowadzić rachunki do 2 tys. euro, udzielać kredytów płatniczych, przyjmować płatności oraz wymieniać waluty na potrzeby transakcji.