W ramach oferty, Savangard proponuje darmową licencję na oprogramowanie Whizzapi w formule On Premise (lokalnie) lub SaaS (w chmurze) dla wszystkich zainteresowanych banków. Rozwiązanie zapewnia połączenie z API bankowymi bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami. Zgodnie dyrektywą PSD2, Whizzapi umożliwia dwa typy usług: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności.

 Bezpłatne oprogramowanie lokalnie i w chmurze

– Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie nowych rozwiązań w tak dużych organizacjach jak banki jest sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że bezpłatna licencja Whizzapi pozwoli im ułatwić proces integracji z innymi bankami, a także fintechami. Chcemy, by otwarta bankowość stała się powszechna, a tym samym, aby każdy klient polskiego banku miał możliwość w ramach jednej aplikacji sprawdzić stan wielu rachunków, w tym również w Revolucie czy N26 – mówi Paweł Janczura, dyrektor sprzedaży Savangard.

Agregator Whizzapi wystartował pod koniec 2020 roku. Pozwala na szybką integrację ze wszystkimi API bankowymi w Polsce przy użyciu jednego interfejsu. Teraz każdy bank może skorzystać z darmowej licencji na agregator Whizzapi.

Obecnie prym w rozwoju otwartej bankowości w Polsce wiedzie sektor bankowy. Obecnie znaczna część podmiotów działających nad Wisłą oferuje agregator rachunków lub możliwość inicjowania przelewów z kont w innych bankach. Ostatnio Santander Bank Polska umożliwił klientom inicjowanie płatności z rachunków w innych bankach z poziomu aplikacji mobilnej.

Można jednak postawić tezę, że tempo wdrożeń jest dość wolne. Savangard zwraca uwagę, że według danych Mastercard 72% konsumentów pozytywnie ocenia możliwości, jakie zapewniają im usługi oparte na otwartej bankowości. Aż 73 proc. klientów posiadających konta w co najmniej dwóch bankach skorzystałoby z opcji zlecania przelewów i płatności w jednej aplikacji, a 70 proc. chciałoby mieć w niej wgląd do wszystkich swoich rachunków.

/RT