Kto dzisiaj wciąż płaci gotówką w tradycyjny sposób? Poniżej lista firm, które sprawiły, że sektor finansowy nie jest już taki sam. Prawdziwe koła zamachowe FinTechowej rewolucji!

Coraz więcej ludzi poznaje stosunkowo nowe pojęcie jakim jest „FinTech”. Jego rozwój sprawił, że mówi się o nim zdecydowanie więcej. Pomimo tego znaczna część z nas nie potrafi odpowiednio zdefiniować zjawiska FinTechu, lub podać przykładów firm, które najbardziej z nim kojarzą. Postanowiliśmy zatem przedstawić firmy FinTechowe, które w największym stopniu ułatwiają nasze życie.

1. PayU

payu

Polska firma, która powstała dzięki zainspirowaniu się amerykańskim PayPalem. Dzięki niej rozpowszechniło się zjawisko wirtualnych portfeli, które teraz obecne są praktycznie wszędzie. PayU pozwala nam gromadzić środki na swoim profilu i dokonywać płatności bez konieczności wykonywania bankowych przelewów.

System ten można najbardziej kojarzyć z serwisem aukcyjnym Allegro, gdzie płatności za jego pomocą są najbardziej powszechne. Zakładając konto w PayU podajemy dane swoje oraz naszej karty płatniczej, a następnie możemy dokonywać wygodnych płatności. Nie trzeba za każdym razem wypełniać bankowych formularzy do przelewów, a transakcje przeprowadzane są w czasie rzeczywistym.

2. PayPal

paypal

PayPal, czyli pierwowzór PayU powstał w 1998 roku z połączenia firmy Elona Muska X.com i Contfinity Maxa Levchina i Petera Thiela. Dzisiaj ten wirtualny portfel jest dostępny w 190 krajach świata i znacząco przyczynił się do popularyzacji branży FinTech na świecie. Działa na tej samej zasadzie co omawiane powyżej PayU.

3. viaToll

viatoll

Ten system opłat na autostradach działa już od 2011 roku, jednak jest stale usprawniany. W ramach viaTool funkcjonuje usługa viaAuto, która polega na przyklejeniu na szybie odpowiedniego urządzenia, dzięki któremu dużo szybciej przejedziemy przez autostradowe bramki.

Większość kierowców zapewne nie zdaje sobie nawet sprawy, że na co dzień korzysta z rozwiązań FinTechowych, a system via Auto to FinTech w czystej postaci.

4. Bitcoin

bitcoin

Kryptowaluta bitcoin pojawiła się na rynku w 2009 roku. Stworzył ją człowiek (bądź grupa osób) ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W Polsce cieszy się ona sporą popularnością i posiada swoją stronę internetową. BTC to waluta utrzymywana przez ludzi, dla ludzi, działająca w systemie P2P. Oznacza to, że żaden nadrzędny podmiot nie sprawuje nad nią kontroli.

Dzięki kryptowalucie można wygodnie płacić przez Internet w Polsce i na świecie. Jest również ryzyko korzystania z BTC, a mianowicie jego bankructwo. Co w przypadku gdy Bitcoin zbankrutuje? Nikt niestety nie  odda nam pieniędzy.

W przypadku BTC często pojawiają się wątpliwości jak ich sytuacja wygląda w świetle prawa. Polskie Ministerstwo Finansów stwierdziło, że Bitcoin nie narusza polskiego prawa, jednak resort odmawia przyznania mu statusu waluty. W lutym 2016 roku polska Izba Skarbowa stwierdziła, że obrót BTC będzie zwolniony z podatku VAT.

5. Kody BLIK

blik

Zostały opracowane przez 6 polskich banków: PKO BP, Bank Millenium, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank oraz BZ WBK w lutym 2015 roku. Na mocy porozumienia powstał Polski Standard Płatności obsługujący cały system. W marcu 2016 roku do grona banków oferujących płatności kodami BLIK dołączył Getin Noble.

Dzięki BLIK-om wypłacimy pieniądze z bankomatu, albo zapłacimy za zakupy bez posiadania przy sobie karty płatniczej. Wystarczy mieć przy sobie smartfona i bankową aplikację mobilną. Kody BLIK to wielce popularna metoda płatności nad Wisłą.

6. Porównywarki internetowe

logo-ceneo

Nie sposób nie dostrzec również roli porównywarek internetowych, takich jak na przykład ceneo.pl. Porównujemy praktycznie wszystko. Ceny produktów, wczasów, hoteli, biletów, ubezpieczeń. Decydując się na zakupy najpierw porównujemy ceny w Internecie. Tak samo w przypadku wyjazdu na wakacje. Raczej trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wybieramy pierwsze lepsze biuro podróży bez odpowiedniego cenowego rekonesansu.

7. Bilety Intercity

pkp

W świetnym kierunku poszły również Polskie Koleje Państwowe uruchamiając wygodną i skuteczną wyszukiwarkę połączeń i biletów na stronie PKP Intercity. Dzięki niej bez żadnego problemu odnajdziemy interesujące nas połączenie i od razu dokonamy zakupu. Za jej pomocą można również nabyć bilety okresowe.

8. Cinkciarz.pl

cinkciarz_logo_gorne

Kantory internetowe bardzo korzystają na rozwoju technologicznym. Dzięki rozbudowanym zabezpieczeniom mogą oferować usługi niczym nie ustępujące tradycyjnym placówkom. Tak naprawdę kantory działające w Internecie są bezpieczniejsze i tańsze niż te funkcjonujące w „realu”.

Nie muszą płacić za wynajem lokali, dzięki czemu mogą oferować korzystniejsze kursy walut. Dodatkowo są bezpieczniejsze, bo nie musimy nosić przy sobie dużych sum po ulicy.

Cinkciarz.pl powstał w 2007  roku, a w roku bieżącym otrzymał nagrodę gracza roku od prestiżowego magazynu Forbes. Kantor współpracuje z serwisem Bloomberg, któremu dostarcza regularne analizy finansowe. Wraz z rozkwitem Cinkciarza zyskał cały rynek kantorów internetowych, o którym wreszcie usłyszało więcej ludzi.

Czytaj także: Jak kantory internetowe wspierają polską gospodarkę.

9.SkyCash

skycash

Aplikacja mobilna, którą pobrało już ponad milion osób. Umożliwia wygodne kupowanie biletów komunikacji miejskiej w 39 polskich miastach, płacenie za parkowanie, bilety PKP czy nawet bilety do kina.

Zgodnie z informacjami serwisu ISBHandel.pl w czerwcu bieżącego roku przekroczono milion transakcji za pomocą SkyCash. Użytkownicy najczęściej korzystają z opcji płatności za parkowanie (40%). Coraz popularniejsze jest też nabywanie biletów komunikacji miejskiej za pomocą aplikacji. W samej Warszawie pasażerowie w ten sposób kupują 100 tysięcy biletów miesięcznie.

10. Tpay.com

Tpay.com to polski integrator płatności z siedzibą w Poznaniu. Licencjonowana instytucja płatnicza umożliwia dokonanie wygodnych płatności przez Internet. Ponadto wdrożyli pierwszą aplikację, która pozwala na przyjmowanie płatności bezgotówkowych BLIKIEM w telefonie Fastpass by Tpay.com.

Tpay.com oferuje szeroki wybór metod płatności, między innymi: ponad 200 kanałów bankowych, płatności kartą, BLIK, Visa Checkout, Masterpass, PayPal, przelewy masowe, płatności za pomocą kodu QR oraz Premium SMS i gotowe biblioteki do integracji systemu. Firma ciągle się rozwija wprowadzając nowatorskie usługi płatnicze np. Google Pay.

Zjawisko starsze niż myślisz

Z rozwiązań FinTechowych korzysta też masa innych popularnych firm. Wymienić można chociażby serwis Pyszne.pl, używany na szeroką skalę serwis do zamawiania jedzenia. Dzięki rozwojowi nowych technologii możliwe jest korzystanie z wypożyczalni rowerów Veturilo, czy z aplikacji przewozowej Uber.

Ponadto Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego już planuje możliwość płatności za bilety jedynie za pomocą karty płatniczej lub telefonu. Rozwiązanie to ma być podobne do tego funkcjonującego w Londynie.

Można zatem stwierdzić, że FinTech wywiera ogromny wpływ na nasze życie, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie to dostrzec. Wyżej wymienione firmy i plany rozwoju to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę wszystkie udogodnienia w codziennych płatnościach, takie jak bankomaty, karty płatnicze, płatności zbliżeniowe czy aplikacje do płatności mobilnych zawdzięczamy właśnie branży FinTech.

To zjawisko jest kojarzone z ostatnimi miesiącami, jednak tak naprawdę sektor ten jest starszy niż myślisz. O początku FinTechu możemy mówić już w latach 50-tych XX wieku, gdy światło dzienne ujrzały pierwsze karty kredytowe. Dzięki rozwojowi technologii i jej implementacji na rynku finansowym w kolejnych dziesięcioleciach pojawiły się bankomaty, a giełdy papierów wartościowych uległy komputeryzacji.

Można zatem śmiało powiedzieć, że FinTech obecny jest w codziennym życiu zdecydowanej większości ludzi. Wpływa on na nasze życie, a my często nie mamy o tym pojęcia.

/RT