Światowa infrastruktura rynków kapitałowych (CMI) obejmuje sieć organizacji zajmujących się przetwarzaniem, zabezpieczaniem i rozliczaniem transakcji oraz rejestrowaniem i przetwarzaniem danych o nich. Dostawcami rozwiązań technologicznych dla tych podmiotów są wyspecjalizowane fintechy, które dostarczają rozwiązań szybszych i bezpieczniejszych niż dotychczas.

Liczba fintechów wciąż wzrasta

Firma konsultingowa McKinsey podaje w swojej analizie „Fintech decoded: The capital markets infrastructure opportunity”, że w roku 2016 było ich aż 377 czyli o 200 więcej niż cztery lata wcześniej. Działały one głównie w obszarach bankowości korporacyjnej i płatności. Sektor, a właściwie technologiczna nisza rozwoju infrastruktury kapitałowej przyciągnęła aż 15 proc. łącznej wartości inwestycji venture capital w sektor fintech.

Zaważyła jednak na tym głównie jedna transakcja – 1,7 mld dolarów – w firmę chińską Lufax, która zasadniczo operuje na rynku pożyczek P2P, ale oferuje też przetwarzanie danych w chmurze. Kolejnymi podmiotami, które otrzymały największe finansowanie były – Darktrace (sztuczna inteligencja wykrywająca cyber ataki) i Dataminr (agregacja informacji i danych). Wdrażane przez fintechy w obszarze CMI rozwiązania skutkują zwiększeniem produktywności, obniżką kosztów i wzrostem przychodów.

Wg McKinsey dotyczą one głównie:

  • zastosowań zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji związanej z gwałtownym wzrostem potrzeb przetwarzania danych również wskutek nowych wymogów regulacyjnych;
  • rejestracji, rozliczania transakcji przy wykorzystaniu technologii blockchain, a także finansowania firm poprzez ICO czyli initial coin offering;
  • cloud i quantum computing do obsługi rynku nowych klas aktywów jak np. derywaty;
  • robotyki do obsługi procesów post-trade (uzgadnianie danych transakcji) i wypełniania wymogów regulacyjnych.

Ramię w ramię z fintechem

Światowa Federacja Giełd pozytywnie ocenia rolę fintechów w procesie cyfryzacji procesów obsługi rynków kapitałowych i żadna z zrzeszonych w niej organizacji nie uznała ich za zagrożenie konkurencyjne, z którym mamy do czynienia w innych obszarach rynku finansowego na świecie. Najczęstszymi formami relacji z fintechami są umowy o współpracy, joint venture lub występowanie w roli mniejszościowego udziałowca.

Przejmowanie i integracja fintechów z dostawcami infrastruktury rynku kapitałowego znajdowało niewielu (9 proc.) zwolenników. Symbioza taka odpowiada startup-om, które zainteresowane są kooperacją z dotychczasowymi providerami CMI niż ich wypieraniem z rynku.

Technologiczne giganty przyćmią startupy?

Wdrożenia nowych technologii w analizowanym obszarze nie ograniczają się tylko do startup-ów. Coraz aktywniejsi są giganci technologiczni – Amazon, Google, Microsoft, którzy oferują rozwiązania w chmurze (np. Amazon Web Services) i współpracują z mniejszymi dostawcami CMI jak robi to Google Cloud Dataprep z Trifacta. Microsoft natomiast przejął firmę Maluuba, specjalistę od deep learning oraz rozpoznawania mowy i obrazów na bazie sztucznej inteligencji. Rynek dostawców rozwiązań dla infrastruktury kapitałowej zmienia się więc dynamicznie i nie osiągnął jeszcze fazy dojrzałości.