Jednym z takich przykładów może być między innymi współpraca Orange z mBankiem, w wyniku której na polskim rynku działa Orange Finanse. Z bankiem  współpracuje również  T-Mobile w ramach marki T-Mobile Usługi Bankowe powiązanej z Alior Bankiem.

Wkład firm telekomunikacyjnych w innowacje finansowe będzie jednym z tematów poruszanych na kongresie Impact fintech’17, który odbędzie się 6 -7 grudnia w Katowicach. Fintek.pl jest patronem wydarzenia.

Czytaj także: Czy to koniec ery papierowych pieniędzy?

Jak telekomy zmieniają branżę fintech?

Grafika_600x600px

Na pewno nie można bagatelizować wpływu na sektor fintech tak dużych firm jak Orange czy T-Mobile (Deutsche Telekom). Dzięki wsparciu T-Mobile, Alior Bank rozpoczął międzynarodową ekspansję otwierając w Rumunii Telekom Banking – we współpracy z Telekom Romania (należącym do grupy T-Mobile).

Współpracę z bankami prowadzi Orange, który porozumiał się z mBankiem i w 2014 roku wystartowała marka Orange Finanse. Jej głównym obszarem działalności są rozwiązania mobilne, a dodatkowo oferuje ona atrakcyjne premie dla klientów sieci Orange. OF było jednym z pierwszych banków, w którym wdrożony został system płatności mobilnych Android Pay. Na kongresie Impact fintech’17 grupę Orange Polska będą reprezentować Marcin Chruściel, dyrektor Orange Finanse oraz Joanna Bruździak, kierownik Wydziału Inkubacji Nowych Rozwiązań.

Telekom Banking to usługa, która w dużym stopniu przypomina polskie T-Mobile Usługi Bankowe. Dzięki zaangażowaniu Alior Banku i Deutsche Telekom klientom w Rumunii zaoferowano zupełnie nową bankowość internetową i aplikację mobilna. Udostępniane w Telekom Banking rozwiązania wykorzystują narzędzia dobrze znane i sprawdzone w Polsce. Uzupełnieniem oferty ma być start kantoru wielowalutowego – będzie to nowość na rynku rumuńskim.

Wracając do Android Pay – to Orange Polska jest pierwszym i jedynym jak na razie telekomem, który zintegrował to rozwiązanie w swojej aplikacji bankowości mobilnej. Natomiast T-Mobile Usługi Bankowe, wspólnie z Alior Bankiem i BZ WBK były pierwszym dostawcą w Polsce, który umożliwił klientom korzystanie z wirtualnego portfela od Google (Google Wallet). Deutsche Telekom prowadzi również akcelerator dla startupów hub;raum, poszukując firm rozwijających projekty z zakresu Internetu Rzeczy. Optymalne wykorzystanie energii w lampach ulicznych, łatwiejsze znalezienie miejsca parkingowego, czy śledzenie palet z towarem to tylko garstka przykładów z bardzo długiej listy, na której można umieścić możliwe zastosowania dla urządzeń wykorzystujących NB-IoT.

Podobnie działa Orange Fab, program akceleracyjny dla startupów, którego celem jest rozwijanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań młodych firm. Działa on już w 14 krajach na świecie (m.in. w Polsce, Francji, ale także Kamerunie, USA, Japonii), a dzięki udziałowi w programie przedsiębiorcy zyskują dostęp do szerokiego grona klientów, wiedzy ekspertów, kanałów promocji i sieci dystrybucji.

Czytaj także: Polski FinTech Loando wchodzi na rynek rosyjski ze swoją porównywarką

W Polsce Orange Fab działa od 2014 roku. W tym czasie do programu zgłosiło się blisko 600 przedsiębiorców, a z 23 nawiązano współpracę. Jednym z nich jest InPay, startup, który umożliwił płatności cyfrową walutą. Dzięki podjętej współpracy klienci Orange Polska, korzystający z telefonów na kartę, mogą już doładowywać swoje konta bitcoinami.

Jak na dłoni widać, że firmy telekomunikacyjne biorą czynny udział w fintechowej rewolucji. Ogromna baza klientów, pokaźne zasoby finansowe i doświadczone zespoły ekspertów są właśnie tym czego potrzebuje większość startupów z branży. W celu zapoznania się z pełnym wachlarzem działalności telekomów w branży fintech zapraszamy na kongres Impact fintech’17, który odbędzie się w dniach 6-7 grudnia w Katowicach.