Abucoins – polska giełda kryptowalut, poinformowała swoich użytkowników o zakończeniu prowadzenia działalności. Powodem decyzji było pojawienie się trudności, po tym jak jeden z banków wypowiedział umowę prowadzenia rachunku. W ciągu ostatnich miesięcy giełda oferowała jedynie wymianę kryptowaluta za kryptowalutę.

Ciężki czas dla giełd kryptowalut

Abucoins była jedną z niewielu giełd w Polsce, która oferowała sporą ilość krypto – ponad 20, a dodatkowo można było na niej dokonywać wpłat w złotówkach oraz euro i dolarach. Należy dodać, że w lutym tego roku giełda trafiła na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Wpis został dokonany w związku z podejrzeniem o popełnieniu przestępstwa o usługach płatniczych, a dokładnie chodziło o nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych.

To już kolejna polska giełda, która zawiesza działalność, po tym jak bank wypowiedział jej umowę. Trzy tygodnie temu pisaliśmy, że w podobnej sytuacji znalazł się EasyCoin, o czym możesz przeczytać tutaj. Dodatkowo największa polska giełda kryptowalut – BitBay, przenosi swoją działalność na Maltę. Spółka również została wpisana na listę ostrzeżeń publicznych KNF. KNF owszem, robi dużo dla polskiej branży fintech, jednak stosunek do kryptowalut wciąż ma oziębły. Tydzień temu powołany został nowy dyrektor Departamentu Innowacji Fintech – Artur Granicki, który podczas konferencji spytany został o firmy z branży krypto i ich współpracę z departamentem. Odpowiedź Granickiego sugerowała, że najlepiej jeśli takie firmy same będą zgłaszały się do Urzędu – nie oznacza to jednak, że nadzorca złagodzi swoje stanowisko wobec tego sektora.

/Asia Stankiewicz