Początkowo to banki i kantory stacjonarne miały swoisty monopol rynku walutowym, jednak wraz z popularyzacją Internetu do głosu doszły kantory internetowe i inne firmy fintechowe.

Banki zepchnięte na dalszy plan przez fintechy

Obecnie bez problemu znajdziemy wiele rozwiązań, które pozwalają na wygodną i tanią wymianę walut. Banki zostały zepchnięte na dalszy plan, a ich miejsce zajęły fintechy, oferując bardziej konkurencyjne warunki.

Co prawda duże instytucje nie poddają się bez walki, oferując własne kantory internetowe i karty wielowalutowe, ale niestety prowizje pobierane w bankowych kantorach wciąż odbiegają od tych oferowanych przez fintechy.

W kantorach internetowych, takich jak na przykład Internetowykantor.pl czy Walutomat.pl,, koszty wymiany walut najczęściej nie przekraczają 0,5% i mogą być niższe nawet dziesięciokrotnie od tych w kantorach bankowych.

Przy platformie wymiany walut warto także zwrócić uwagę, czy oferuje ona możliwość wysyłki środków do osoby trzeciej. Dzięki temu nie musimy przelewać wymienionej waluty na swój rachunek i dopiero potem robić ewentualnego przelewu osobie trzeciej. Dodatkowo nie ma wtedy potrzeby posiadania konta walutowego w danej walucie.

Najważniejszym aspektem, na który patrzą klienci są jednak koszty, czyli prowizje pobierane podczas wymiany walut. Poza kantorami internetowymi warto tutaj wskazać kilka aplikacji mobilnych.

Dobrym przykładem są challenger banki pokroju Monzo, Tandem, czy Straling, które oferują płatności zagraniczne bez prowizji i darmowe wypłaty w bankomatach do kwoty 200 GBP lub jej równowartości.

Natomiast szczególnie warto zwrócić uwagę na aplikacje Revolut, która pozwala wymieniać walutę bez prowizji i po atrakcyjnych wewnątrzbankowych kursach – wszystko za pomocą kilku kliknięć w aplikacji. Wystarczy założyć konto w aplikacji, przelać na nie środki i wybrać walutę, na którą chcemy wymienić swoje pieniądze. Warto to jednak robić w tygodniu, ponieważ w weekendy Revolutowi zdarza się naliczać prowizję od transakcji.

Podsumowując – najtańszym i najszybszym sposobem na wymianę waluty będzie skorzystanie z usług kantorów internetowych, albo aplikacji mobilnych. Na razie oferty banków wciąż nie są wystarczająco konkurencyjne.