22 marca 2018, 08:45:Kongres Sektora FinTech - II edycja - Hotel Polonia Palace, Aleje Jerozolimskie 45, 00-692 Warszawa, Polska

Golem, czyli Uber dla komputerów uzbierał 8,6 mln dolarów w 19 minut

Golem, czyli „Uber dla komputerów”, to polski projekt, który ma spore szanse na odniesienie gigantycznego sukcesu na świecie.

Wyjaśnienie czym jest Golem nie należy do najprostszych. W dużym skrócie to infrastrkutura peer-to-peer, która umożliwia udostępnienie mocy obliczeniowej komputerów do wykonania obliczeń, które zgłasza inny użytkownik. To trochę taka „farma komputerów” w sieci peer-to-peer.

Co to jest Golem?

Najprościej wyjaśnić to na przykładzie. Użytkownik, który chce wyrenderować/skompliować duży plik/program, co może zająć bardzo dużo czasu, może go skrócić korzystając właśnie z Golema. Ewentualnie dany przedsiębiorca nie musi inwestować dziesiątków tysięcy dolarów w sprzęt, który będzie używać tylko od czasu do czasu.

Czytaj także: Jadezabiore.pl: czasem jest ekstremalnie, ale dajemy radę

Co interesujące, nawet jeśli już wydał te pieniądze i używa tego komputera sporadycznie, to może udostępnić go innym użytkownikom i jeszcze na tym zarobić.

Zajmujesz się CGI? Dzięki Golemowi zaoszczędzisz dziesiątki tysięcy złotych na sprzęcie potrzebnym do wyrenderowania porządnego smoka z Wiedźmina.

Golem po prostu pozwala na prosty i bezpieczny zakup lub sprzedaż nieużywanej mocy obliczeniowej komputerów.

Obecnie, niektóre zadania mogą być wykonywane tylko przez superkomputery, które:

a) są bardzo drogie i nie każdą firmę stać na zakup takiej jednostki (w zasadzie to stać na to tylko korporacje);

b) ich wynajęcie jest bardzo drogie.

Golem rozwiązuje ten problem, w pewnym sensie nawet rewolucjonizuje podejście do decentralizacji mocy obliczeniowej przenosząc ją do „internetowej chmury”.

golem
Schemat działania Golem Network

Ponadto doskonale wpisuje się w ideę ekonomii dzielenia się (collaborative economy). W istocie, ludziom o wiele łatwiej jest podzielić się mocą obliczeniową ich własnych komputerów, które nie oszukujmy się – większość czasu są nieużywane – niż np. pożyczyć komuś na godzinę samochód.

Czytaj także: Polski FinTech Loando wchodzi na rynek rosyjski ze swoją porównywarką

A jak na tym można zarobić? Słowo klucz to kryptowaluta

Golem wykorzystuje blockchain a użytkownicy dostają zapłatę w kryptowalucie. Nic dodać, nic ująć. Serce rośnie, gdy dodamy, że to polski projekt firmy imapp. Forbes nie boi się ich nazywać Fintechem. A dokładnie dwa dni temu udało im się pozyskać 8,6 mln dolarów finansowania w zaledwie 19 minut w ramach crowfundingu. Gratulujemy.

/ŁP

Podziel się artykułem
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
  • Kamil Ro. Dzióbek

    Zrobili by coś pożytecznego, np. długo wyczekiwany Uber dla drabin, a nie dla komputerów. Komu niby się to przyda?

    Czy można tym Golemem kopać kryptowalutę, a później ja płacić za użycie Golema? Czy to się opłaci?

  • Piotr X

    Czy tylko mi się wydaje, czy na vid jest podkład z filmów promo Apple?