Tez wykorzystuje technologie audio QR, która pozwala na połączenie telefonów dzięki emitowaniu ultradźwięków. Aplikacja może działać na każdym telefonie wyposażonym w mikrofon i z zainstalowaną apką Tez. Co ważne, nowa usługa od Google nie wymaga technologii NFC. Tym samym gigant z Mountain View rzuca wyzwanie chińskim gigantom z Alibaba Group, którzy do tej pory kontrolowali rynek płatności bezgotówkowych w Indiach – dzięki kupieniu aplikacji Paytm.

Czytaj także: Popularny CCleaner zhakowany. Sprawdźcie swoją wersję programu

Indie – nowa rzeczywistość bezgotówkowa

W Indiach mieszka około 300 milionów użytkowników smartfonów, z czego większość nie posiada technologii NFC, wykorzystywanej na przykład przy płatnościach Android Pay. Telefony z NFC często są dużo droższe od tych, które tej technologii nie posiadają. Tez idzie o krok dalej, ponieważ pozwala połączyć aplikacje większości indyjskich banków na specjalnej platformie Unified Payments Interface (UPI) – wspieranej przez rząd. Tez pozwala przesłać pieniądze rodzinie, podzielić rachunek za obiad, płacić w fizycznym sklepie i online.

Tez umożliwia również przelewy z banku do banku, które zabezpieczane są przez Tez Shield, platformę zabezpieczania danych od Google, która wykrywa fraudy i chroni dane osobowe. Aplikacja dostępna jest na Androida i iOS, a Google już myśli o wypuszczeniu jej na rynkach takich jak Wietnam, Indonezja, czy Tajlandia.

Aplikacja Google idealnie wpasowuje się w politykę rządu Indii, który sukcesywnie eliminuje obrót gotówkowy, na korzyść tego cyfrowego. Cały proces rozpoczął się w połowie 2016 roku, kiedy to premier Modi wycofał z obiegu rupie o nominale 500 i 1000. Doszło do tego z dnia na dzień, bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi.

Nagła decyzja rządu unieważniła 86% gotówki w krajowym obiegu. Rząd Indii argumentuje to potrzebą zlikwidowania „szarej strefy” i ograniczeniem łapówkarstwa. Eksperci twierdzą jednak, że głównym powodem zmian jest bardzo niska ściągalność podatków.

Dlatego na subkontynencie indyjskim prężnie rozwijają się fintechowe aplikacje – jak widać nie tylko z ramienia startupów. Więcej o wspieraniu obrotu bezgotówkowego w Indiach możecie przeczytać w tekście, który kilka miesiecy temu publikowaliśmy na Fintek.pl – Indie całkowicie zbanują gotówkę?