25 kwietnia 2019, 09:00:Kongres Profesjonalistów Public Relations - Bristol Tradition & Luxury Hotel, Mikołaja Kopernika 12, 35-069 Rzeszów

Czy Google to już fintech? Nowa aplikacja pozwala płacić dźwiękiem

Czy Google to już fintech? Nowa aplikacja pozwala płacić dźwiękiem.

Google zaprezentowało nową aplikację, dzięki której użytkownicy mogą przelewać pieniądze znajomym wykorzystując do tego dźwięk. Mowa o apce Tez, która właśnie trafiła do użytkowników w Indiach. Tez w języku hindi oznacza „szybki”.

Tez wykorzystuje technologie audio QR, która pozwala na połączenie telefonów dzięki emitowaniu ultradźwięków. Aplikacja może działać na każdym telefonie wyposażonym w mikrofon i z zainstalowaną apką Tez. Co ważne, nowa usługa od Google nie wymaga technologii NFC. Tym samym gigant z Mountain View rzuca wyzwanie chińskim gigantom z Alibaba Group, którzy do tej pory kontrolowali rynek płatności bezgotówkowych w Indiach – dzięki kupieniu aplikacji Paytm.

Czytaj także: Popularny CCleaner zhakowany. Sprawdźcie swoją wersję programu

Indie – nowa rzeczywistość bezgotówkowa

W Indiach mieszka około 300 milionów użytkowników smartfonów, z czego większość nie posiada technologii NFC, wykorzystywanej na przykład przy płatnościach Android Pay. Telefony z NFC często są dużo droższe od tych, które tej technologii nie posiadają. Tez idzie o krok dalej, ponieważ pozwala połączyć aplikacje większości indyjskich banków na specjalnej platformie Unified Payments Interface (UPI) – wspieranej przez rząd. Tez pozwala przesłać pieniądze rodzinie, podzielić rachunek za obiad, płacić w fizycznym sklepie i online.

Tez umożliwia również przelewy z banku do banku, które zabezpieczane są przez Tez Shield, platformę zabezpieczania danych od Google, która wykrywa fraudy i chroni dane osobowe. Aplikacja dostępna jest na Androida i iOS, a Google już myśli o wypuszczeniu jej na rynkach takich jak Wietnam, Indonezja, czy Tajlandia.

Aplikacja Google idealnie wpasowuje się w politykę rządu Indii, który sukcesywnie eliminuje obrót gotówkowy, na korzyść tego cyfrowego. Cały proces rozpoczął się w połowie 2016 roku, kiedy to premier Modi wycofał z obiegu rupie o nominale 500 i 1000. Doszło do tego z dnia na dzień, bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi.

Nagła decyzja rządu unieważniła 86% gotówki w krajowym obiegu. Rząd Indii argumentuje to potrzebą zlikwidowania „szarej strefy” i ograniczeniem łapówkarstwa. Eksperci twierdzą jednak, że głównym powodem zmian jest bardzo niska ściągalność podatków.

Dlatego na subkontynencie indyjskim prężnie rozwijają się fintechowe aplikacje – jak widać nie tylko z ramienia startupów. Więcej o wspieraniu obrotu bezgotówkowego w Indiach możecie przeczytać w tekście, który kilka miesiecy temu publikowaliśmy na Fintek.pl – Indie całkowicie zbanują gotówkę?

/Rafał Tomaszewski