– Google i Microsoft jako partnerzy strategiczni Operatora Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju zadeklarowali łącznie 3 mld USD inwestycji w Polsce w najbliższych latach. Polska staje się hubem cyfrowym Europy Środkowo-Wschodniej – napisał na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.

Google i Microsoft – inwestycje warte 3 mld dolarów

Zarówno Google jak i Microsoft uruchomią w Polsce swoje pierwsze centra przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. To efekt współpracy Google Cloud i Microsoft z Operatorem Chmury Krajowej – wspólnej inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju.

OChK podpisał umowę o współpracy z Google Cloud we wrześniu 2019 roku. Na jej mocy w naszym kraju pojawią się serwery firmy z Mountain View. Otwiera to ogromne możliwości dla banków, ponieważ dane klientów będą przechowywane w Polsce. Między innymi na ten temat porozmawialiśmy z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem PKO Banku Polskiego.

Z kolei Microsoft nawiązał porozumienie z OChK w maju bieżącego roku. W momencie ogłaszania współpracy amerykańska spółka zadeklarowała, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych wszystkim branżom i przedsiębiorstwom nad Wisłą.

Google i Microsoft to jedni z największych dostawców usług chmurowych na świecie – ustępują tylko Amazonowi.