Po finale Gry o Tron, to chyba jest wiadomość dnia. Google odcina Huawei od dostępu do Androida, ale firma wciąż ma dostęp do zasobów open source.

Rzecznik Google potwierdził, że użytkownicy smartfonów Huawei dalej będą mieli dostęp do aktualizacji aplikacji dostarczanych przez Google.

W czwartek administracja Prezydenta Donalda Trumpa dodała Huawei na czarną listę ograniczeń handlowych, tym samym ograniczając jej możliwość prowadzenia interesów z amerykańskimi firmami. Dodatkowo producenci procesorów Intel, Qualocomm, Xilinx oraz Broadcom zapowiedzieli swoim pracownikom, że zmniejszą dostęp Huawei do swoich produktów.

W dalszym ciągu użytkownicy będą mieli dostęp do usług Google Play i zabezpieczeń Google Play Protect. Niemniej, działania smartfonów Huawei poza granicami Chin może być bardzo uciążliwe, bo firma straciła dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Android. Ograniczenie dotyczy także przyszłych produktów Huawei, które stracą dostęp do najnowszych usług dostępnych na Androidzie (YouTube, Gmail, Google Play Store). Huawei dalej będzie mógł korzystać z publicznej wersji Androida, ale biorąc pod uwagę jej ograniczenia, jest to potężny cios.

Chiński gigant poinformował, że przygotował plan awaryjny na wypadek zablokowania dostępu do Androida.