Najnowsze plany spółki przybliżył na wczorajszej konferencji prasowej Michal Smida, CEO i założyciel Twisto (zdjęcie powyżej). Fintech zakłada, że w 2020 roku będzie posiadał już 300 tys. zarejestrowanych użytkowników z aplikacją i kartą, a w 2024 roku liczba ta wyniesie 2,5 mln. Szykuje się także kolejny etap ekspansji zagranicznej, ponieważ już w okolicy maja lub czerwca 2020 roku Twisto zadebiutuje w Rumunii.

Google Pay, Apple Pay i raty 0% w aplikacji Twisto

Pierwszymi nowościami, z których skorzystają polscy i czescy klienci będą płatności Google Pay oraz wirtualne karty – takie rozwiązania pojawią się w aplikacji Twisto już na początku marca. Kolejnym krokiem ma być wdrożenie Apple Pay, którego polscy użytkownicy powinni spodziewać się w kwietniu bieżącego roku. Do 2024 roku Twisto planuje także zrezygnować z wydawania kart plastikowych, przechodząc na płatności kartą wirtualną.

Szczególnie ciekawą funkcją wydają się jednak płatności ratalne – data wdrożenia nie została sprecyzowana. Takie rozwiązanie działa już w Czechach, gdzie klienci mogą spłacić w ratach każdy zakup o wartości przekraczającej 3000 koron czeskich (około 500 polskich złotych), rozkładając go na od 3 do 12 miesięcy. Klient może podzielić dany zakup za pomocą kilku kliknięć poprzez aplikację w dowolnym momencie w miesiącu, koszt jest podawany w aplikacji (jakie jest RRSO i ile dokładnie będzie musiał oddać).

Podobnie będzie to wyglądało w Polsce. Twisto pracuje jednak nad ratami 0%, czyli modelu polegającym na podziale wydatku na raty bez żadnych kosztów dla klienta – prowizję ma spłacić sklep. Takie rozwiązanie działa już w czeskim Smarty.cz.

Już niedługo pojawi się także nowy sposób na opłacanie zakupów z Twisto – fintech planuje udostępnić klientom płatności pay-by-link. Na razie zamówienie można spłacić za pomocą BLIKA i przelewu na podany numer konta.

Twisto planuje ekspansję zagraniczną

Michal Smida wspominał także o planach rozwoju Twisto. Na przełomie maja i czerwca firma wejdzie na rynek rumuński, a w dalszej perspektywie planowane są debiuty w takich krajach jak Hiszpania, Włochy, czy Turcja (obecnie fintech sonduje tamtejsze rynki). Twisto planuje także przeprowadzić rundę inwestycyjną, a więcej informacji na ten temat możemy się spodziewać w II lub III kwartale 2020 roku.

W dłuższej perspektywie fintech chce udostępnić również produkty oszczędnościowe lub inwestycyjne, czym de facto odpowie na podobną usługę wdrażaną przez Revoluta. W tym celu niezbędne jest jednak uzyskanie licencji bankowej, tak aby można było przyjmować depozyty od klientów.

Twisto działa na polskim rynku od 2018 roku przy wsparciu udziałowców w postaci ING Banku Śląskiego oraz towarzystwa ubezpieczeniowego Uniqa. Początkowo fintech oferował odroczone płatności w modelu „kup teraz, zapłać później”, dzięki któremu klient ma 21 dni na opłacenie zakupów. Teraz portfolio usług jest znacznie szersze. Twisto udostępnia takie rozwiązania jak kredyt odnawialny Twisto Free, podział rachunków w ramach Twisto Split, cashback w aplikacji Twisto, czy kartę wielowalutową i apkę do zarządzania codziennymi płatnościami.