19 października 2018, 08:00:AI & NLP Workshop Day - Instytut Podstaw Informatyki PAN, Jana Kazimierza 5, 01-248 Warszawa, Polska

Hiszpanie też mają swojego BLIKA

Hiszpanie też mają swojego BLIKA

BLIK to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Co prawda nie do końca przyjęło się w sklepach stacjonarnych, ale jest naprawdę wygodne podczas zakupów w Internecie, czy też wypłacaniu środków z bankomatu – bez użycia karty.

BLIK jest obsługiwany przez Polski Standard Płatności, spółkę założoną w 2013 roku na mocy porozumienia sześciu polskich banków – PKO Banku Polskiego, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Alior Banku, mBanku i Banku Millennium. Tego typu współpraca pomiędzy bankami nie jest czymś wyjątkowym. Podobne rozwiązanie działa w Hiszpanii i nosi nazwę Bizum. Hiszpańskie instytucje zawarły takie porozumienie w lipcu 2016 roku.

Czytaj także: Od stanu wojennego do fintechowego raju

Jak płacą Hiszpanie? Bizum odpowiedzią

Jak płacą Hiszpanie? Bizum odpowiedzią

Kilka dni temu minęło 10 lat, od kiedy na naszym rodzimym rynku zadebiutowały karty z funkcją zbliżeniową. Początkowo były wątpliwości – głównie odnośnie bezpieczeństwa. Część ekspertów uważała nawet, że takie plastiki się u nas nie przyjmą. Dzisiaj już wiemy, że to nieprawda. Zgodnie z tegorocznym badaniem Mastercard 25% polskich konsumentów codziennie płaci zbliżeniowo, ale wciąż pozostaje coś do poprawy. Więcej na temat badania Mastercard można przeczytać tutaj – Polacy chcą płacić kartą, ale nie mogą.

Jak to wygląda w Hiszpanii? 70% detalistów w kraju ze stolicą w Madrycie akceptuje płatności bezstykowe, a w grudniu 2016 roku tego typu transakcje stanowiły 30% wszystkich operacji za pomocą kart – podaje w swoim artykule na łamach „Almanach Polskie Karty 2018” Kamila Łuksza. Hiszpańskie banki nie chciały pozostać w tyle, dlatego w lipcu zeszłego roku opracowały system Bizum, do którego w październiku dołączyły kolejne instytucje. Obecnie w ramach Bizum działają między innymi BBVA, Santander, czy Caixa Bank.

Jak działa Bizum? To przede wszystkim płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu, z wykorzystaniem technologii NFC. Dodatkowo aplikacja pozwala na przesyłanie pieniędzy znajomym, ale co ciekawe darmowe jest tylko 10 takich transakcji P2P w miesiącu. Jak widać są pewne różnice w porównaniu do BLIKA, który nie korzysta z NFC i nie ma limitów na przelewy do innych użytkowników.

Niestety, Bizum nie posiada strony w języku angielskim, dlatego uzyskanie większej liczby informacji nie jest proste. Angielskiej wersji językowej nie ma też strona Polskiego Standardu Płatności. Może warto pomyśleć nad jej przygotowaniem?

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

W Hiszpanii popularne są także takie usługi jak Samsung Pay i Apple Pay, które zadebiutowało na rynku w roku 2017. Do płatności online często wykorzystywany jest także PayPal. Pomimo konkurencji hiszpańskie banki mają ambitne plany. Do 2022 roku szacowana ilość transakcji za pomocą Bizum ma przekroczyć 1 miliard, osiągając wartość 30 miliardów euro. Pomimo tego szacuje się, że 80% wszystkich transakcji finansowych w Hiszpanii wciąż jest przeprowadzanych za pomocą gotówki.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy też o Zelle, czyli porozumieniu amerykańskich banków, które miało rzucić wyzwanie Venmo, serwisowi należącemu do PayPala. Więcej na temat Venmo można przeczytać tutaj – Amerykanie też chcą mieć swojego BLIKA. Rusza system Zelle.

/Rafał Tomaszewski