BLIK jest obsługiwany przez Polski Standard Płatności, spółkę założoną w 2013 roku na mocy porozumienia sześciu polskich banków – PKO Banku Polskiego, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Alior Banku, mBanku i Banku Millennium. Tego typu współpraca pomiędzy bankami nie jest czymś wyjątkowym. Podobne rozwiązanie działa w Hiszpanii i nosi nazwę Bizum. Hiszpańskie instytucje zawarły takie porozumienie w lipcu 2016 roku.

Czytaj także: Od stanu wojennego do fintechowego raju

Jak płacą Hiszpanie? Bizum odpowiedzią

Jak płacą Hiszpanie? Bizum odpowiedzią

Kilka dni temu minęło 10 lat, od kiedy na naszym rodzimym rynku zadebiutowały karty z funkcją zbliżeniową. Początkowo były wątpliwości – głównie odnośnie bezpieczeństwa. Część ekspertów uważała nawet, że takie plastiki się u nas nie przyjmą. Dzisiaj już wiemy, że to nieprawda. Zgodnie z tegorocznym badaniem Mastercard 25% polskich konsumentów codziennie płaci zbliżeniowo, ale wciąż pozostaje coś do poprawy. Więcej na temat badania Mastercard można przeczytać tutaj – Polacy chcą płacić kartą, ale nie mogą.

Jak to wygląda w Hiszpanii? 70% detalistów w kraju ze stolicą w Madrycie akceptuje płatności bezstykowe, a w grudniu 2016 roku tego typu transakcje stanowiły 30% wszystkich operacji za pomocą kart – podaje w swoim artykule na łamach „Almanach Polskie Karty 2018” Kamila Łuksza. Hiszpańskie banki nie chciały pozostać w tyle, dlatego w lipcu zeszłego roku opracowały system Bizum, do którego w październiku dołączyły kolejne instytucje. Obecnie w ramach Bizum działają między innymi BBVA, Santander, czy Caixa Bank.

Jak działa Bizum? To przede wszystkim płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu, z wykorzystaniem technologii NFC. Dodatkowo aplikacja pozwala na przesyłanie pieniędzy znajomym, ale co ciekawe darmowe jest tylko 10 takich transakcji P2P w miesiącu. Jak widać są pewne różnice w porównaniu do BLIKA, który nie korzysta z NFC i nie ma limitów na przelewy do innych użytkowników.

Niestety, Bizum nie posiada strony w języku angielskim, dlatego uzyskanie większej liczby informacji nie jest proste. Angielskiej wersji językowej nie ma też strona Polskiego Standardu Płatności. Może warto pomyśleć nad jej przygotowaniem?

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

W Hiszpanii popularne są także takie usługi jak Samsung Pay i Apple Pay, które zadebiutowało na rynku w roku 2017. Do płatności online często wykorzystywany jest także PayPal. Pomimo konkurencji hiszpańskie banki mają ambitne plany. Do 2022 roku szacowana ilość transakcji za pomocą Bizum ma przekroczyć 1 miliard, osiągając wartość 30 miliardów euro. Pomimo tego szacuje się, że 80% wszystkich transakcji finansowych w Hiszpanii wciąż jest przeprowadzanych za pomocą gotówki.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy też o Zelle, czyli porozumieniu amerykańskich banków, które miało rzucić wyzwanie Venmo, serwisowi należącemu do PayPala. Więcej na temat Venmo można przeczytać tutaj – Amerykanie też chcą mieć swojego BLIKA. Rusza system Zelle.