HSBC wraz z bankiem ING z powodzeniem ukończyły pierwszą na świecie transakcję finansową z wykorzystaniem technologii blockchain. Operacja przeprowadzona była dla grupy Cargill – koncernu zajmującego się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. O sprawie informuje serwis Reuters.

HSBC pierwszy na świecie

Transakcja przeprowadzona przez HSBC jest ważnym krokiem w zwiększaniu wydajności oraz zmniejszaniu błędów w handlu międzynarodowym. Wykorzystanie technologii blockchain ma zmniejszyć ryzyko oszustwa akcjami i innymi transakcjami, a także zmniejszyć liczbę kroków potrzebnych w całej procedurze. – Dla przedsiębiorstw oznacza to, że transakcje finansowania handlu zostały uproszczone – będą szybsze, bardziej przejrzyste i bezpieczniejsze – mówi Vivek Ramachandran, globalny szef innowacji i rozwoju HSBC. HSBC powołując się na badanie przeprowadzone przez ONZ podał, że zamienienie wszelkich formalności z formy papierowej do elektronicznej w regionie Azji i Pacyfiku, może skrócić czas operacji nawet o 44% oraz zmniejszyć koszty o 31%.

Tydzień temu pisaliśmy, że Facebook ogłosił utworzenie zespołu, który ma się zająć pracą nad wykorzystaniem technologii blockchain. Na czele teamu stanął David Marcus, który posiada duże doświadczenie w branży płatności oraz kryptowalut. Marcus odpowiedzialny jest również za Messengera, który w pierwszym miesiącu jego pracy został wydzielony, jako osobna aplikacja. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.