Na podstawie decyzji KNF Idea Bank uzyskuje możliwość pobierania danych klientów udostępnianych przez inne banki za pośrednictwem interfejsu API, po udzieleniu odpowiedniej zgody przez klienta. Dzięki temu będzie mógł zaoferować innowacyjne rozwiązania, takie jak agregacja rachunków z innych banków, czy inicjowanie płatności z kont w innych instytucjach.

Idea Bank będzie rozwijał otwartą bankowość

– Cieszymy się z uzyskanej zgody KNF, Uważamy, że dyrektywa PSD2 daje duże szanse na rozwój i digitalizację Idea Banku. Dostęp do danych pozyskanych z zewnętrznych źródeł pozwoli nam na budowanie rozwiązań jeszcze lepiej dostosowanych do potrzeb klientów. Pragniemy, aby nasza bankowość elektroniczna była jeszcze sprawniejsza i wygodniejsza – mówi Jerzy Pruski, p.o. Prezesa Zarządu Idea Bank.

Idea Bank równolegle prowadzi prace nad wdrożeniem nowej bankowości mobilnej, której ważnym celem jest rozwój pełnego ekosystemu usług finansowych dostępnych z jednego miejsca – czytamy w komunikacie. Warto przypomnieć, że w II kwartale Idea Bank zanotował zysk na poziomie skonsolidowanym w wysokości 1 mln złotych. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku bank miał 0,5 mln PLN straty netto.

Usługi dostępne w oparciu o dyrektywę PSD2 oferuje już wiele banków działających w Polsce. Są ta agregatory rachunków, możliwość wnioskowania o pożyczkę na podstawie historii z innego banku, inicjowanie płatności z kont w innych instytucjach, czy potwierdzanie tożsamości. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w tekście „Minął rok od wejścia w życie dyrektywy PSD2. Jak wygląda otwarta bankowość w Polsce?” oraz w naszej zakładce PSD2.