Partner serwisu Visa dla biznesu

Ile zarabia BLIK? Na razie trzeba dokładać do interesu

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BLIK#Fintech
Opublikowano: 13 czerwca 2019, 14:19 Aktualizacja: 14 czerwca 2019, 10:36

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Polskiego Standardu Płatności – operatora BLIKA – w 2018 roku strata firmy wyniosła prawie 16 mln złotych. BLIK ma dwukrotnie wyższe przychody, ale wciąż nie zarabia.

Już oficjalnie. Mastercard udziałowcem Polskiego Standardu Płatności

Jako pierwszy do sprawozdania finansowego PSP dotarł serwis Cashless. W zeszłym roku operator BLIKA zanotował przychody na poziomie 23,8 mln zł – co stanowi prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2017. Nie udało się jednak zmniejszyć straty, która utrzymała się na tym samym poziomie –  15,9 mln PLN.

Niemniej wyniki wypadają całkiem korzystnie w porównaniu do roku 2016. Wtedy strata Polskiego Standardu Płatności wynosiła ponad 31,7 mln złotych, a przychody zaledwie 4 mln PLN. Pełne sprawozdanie finansowe PSP za rok 2018 można znaleźć tutaj.

BLIK wychodzi za granicę we współpracy z Mastercard

Polski Standard Płatności powstał w 2013 roku z inicjatywy sześciu banków działających w Polsce – PKO Banku Polskiego, mBanku, Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego i BZ WBK (dzisiaj Santander Bank Polska). Udziały PSP znajdują się w rękach sześciu banków założycieli.

Dzisiaj ciężko nazywać PSP startupem, ponieważ skala jego działalności jest naprawdę imponująca. W pierwszym kwartale 2019 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali prawie 40 mln transakcji – to blisko 3 razy więcej niż rok wcześniej. Notując tak dobre wyniki można spodziewać się zysków.

Koszty działalności są jednak wysokie – szczególnie biorąc pod uwagę nakłady na reklamy i marketing, a także na wdrażanie nowych rozwiązań. Obecnie operator BLIKA przygotowuje się do wyjścia za granicę i wprowadzenia funkcji płatności zbliżeniowych. W tym celu PSP podpisał umowę o współpracy z Mastercard.

Amerykański gigant ma objąć 1/7 udziałów w Polskim Standardzie Płatności, co sprawi, że jego wycena wzrośnie do poziomu 500 mln złotych. Z kolei zbliżeniowy BLIK powinien pojawić się już w połowie 2019 roku – zapewniał prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz. Fintech pracuje także nad innym wdrożeniem – nad międzynarodowymi przelewami na numer telefonu BLIK.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ile-zarabia-blik-na-razie-doklada-do-interesu