Urządzenia łączą w sobie funkcję paczkomatów i bankomatów. Dzięki temu przy okazji wizyty w paczkomacie można wypłacić gotówkę, sprawdzić saldo rachunku, czy zmienić PIN do karty. Maszyny powstały we współpracy z Planet Cash i amerykańskim NCR.

Co nowego planuje InPost?

Na razie nie wiadomo gdzie rozlokowano pierwsze urządzenia. W komunikacie prasowym Rafał Brzoska, prezes InPostu zdradził jednak, że firma planuje dalsze rozwijanie usług dostępnych przy paczkomatach. Przy okazji firma pochwaliła się, że w 2018 roku dostarczyła ponad 86 mln przesyłek, czyli o ponad 52% więcej niż rok wcześniej. Dostawy za pośrednictwem paczkomatów wzrosły o 56%, a przez Kuriera InPost o 45%.

W tym roku firma udostępniła nową aplikację mobilną na telefony pracujące pod kontrolą systemów iOS i Android. W ramach aplikacji użytkownicy mogą skorzystać bezpłatnie z usług, które obejmują między innymi statusy i śledzenie drogi przesyłek, dodatkowe powiadomienia, możliwość odbioru czy zapłaty za pobraniem.

InPost wprowadza także elektryczne samochody dostawcze. Pierwsze dostawy do paczkomatów InPost w oparciu o ekologiczną flotę rozpoczęły się już w Krakowie. Do 2020 roku 30% floty będą stanowić samochody elektryczne. InPost – na mocy porozumienia o współpracy – rozpoczął również instalację paczkomatów InPost przy sklepach Dino i Lidl w całej Polsce oraz w Centrach Handlowych Auchan.

Zgodnie z danymi Dziennika Gazety Prawnej liczba paczkomatów InPost przekroczyła już skalę placówek własnych Poczty Polskiej – 4,8 tys. do 4,6 tys. Niemniej spółka Rafała Brzoski powinna czuć na plecach oddech konkurencji. Na początku maja Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy z duńską firmą Swipbox – operatorem skrytki na paczki. Dzięki temu automaty staną w sklepach Biedronki i w placówkach Poczty Polskiej. W ramach pilotażowego projektu, SwipBox udostępni Poczcie Polskiej 200 urządzeń do odbioru przesyłek.