Partner serwisu Visa dla biznesu

Visa i Mastercard podniosą opłaty interchange

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Mastercard#Visa
Opublikowano: 18 lutego 2019, 13:54 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 15:51

Kojarzycie pewnie słynne komunikaty, zgodnie z którymi w danej placówce płatności kartą są przyjmowane tylko od kwoty 10 złotych? Taki widok to coraz rzadsze zjawisko w polskich sklepach, a wszystko dzięki bardzo nikim opłatom interchange, które wynoszą zaledwie 0,2% dla kart debetowych. W większości miejsc plastikiem możemy zapłacić nawet za jedną kajzerkę. Amerykanie nie mają jednak tyle szczęścia – a teraz Visa i Mastercard zapowiedziały kolejne podwyżki interchange.

Klienci Nest Bank i Visa mogą skorzystać z nowej promocji

To właśnie te pozornie niewielkie opłaty są głównym źródłem dochodów dla obu gigantów zza Oceanu. Wyższe prowizje to ważna informacja nie tylko dla sprzedawców, ale także dla europejskich fintechów. O sprawie pisze Wall Street Journal.

Płatności kartami w USA będą jeszcze droższe

Podczas płatności kartą debetową sprzedawca płaci drobną prowizję wydawcom kart – czyli najczęściej bankom. Następnie wydawca uiszcza jeszcze mniejszą prowizję firmie, która zarządza siecią płatniczą – czyli Mastercard i Visie. Są to praktycznie niezauważalne koszty na pojedynczej transakcji, ale po zsumowaniu kilku milionów operacji robi się to znacząca suma.

Do podwyżek interchange ma dojść już w kwietniu 2019 roku. Zbyt duży wzrost prowizji może stać się problemem z punktu widzenia ochrony interesów klienta. Sprzedawcy mogą podwyższyć cenę produktu żeby zbilansować wyższe opłaty – podwyżki odczują także osoby płacące gotówką.

To o tyle istotne, że opłaty w Stanach Zjednoczonych i tak są znacznie wyższe niż w Europie. Podwyższenie interchange może mieć także wpływ na europejskie challenger banki, które podobnie jak Mastercard i Visa czerpią pokaźne zyski z tego typu prowizji. To między innymi dlatego Revolutowi, N26 i Monzo tak bardzo zależy na wejściu na rynek USA. Wyższe opłaty to większy zysk dla fintechów.

Przy okazji warto przypomnieć, że pod koniec grudnia zeszłego roku Visa i Mastercard porozumiały się z Unią Europejską w sprawie opłat interchange dla kart debetowych i kredytowych wydanych poza regionem Wspólnoty. Firmy mają obniżyć prowizje nawet 0 40%. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

interchange-visa-mastercard-usa-polska