Właściwie Ma Yun. Chiński magnat biznesowy i filantrop. Założyciel Alibaba Group, sieci zajmującej się płatnościami e-commerce. Urodzony w 1964 roku w Hangzhou. Jack Ma jest pierwszym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej, który pojawił się na okładce Forbesa. Jego majątek wyceniany jest na ponad 20 mld USD!

Tytuły:

  • założyciel i dyrektor generalny Alibaba Group

Młodość i edukacja

Jack Ma wielką karierę rozpoczął dzięki oprowadzaniu zagranicznych turystów po swoim mieście. Dzięki temu nauczył się angielskiego, a zajmował się tym przez blisko 9 lat. Swój przydomek „Jack” zawdzięcza znajomemu z tamtych czasów. Nadał mu on imię Jack, gdyż jego prawdziwe było zbyt trudne do wymówienia.

Trzykrotnie oblewał egzaminy na studia, jednak nie poddawał się i w końcu został przyjęty na Hangzhou Normal University. Ukończył go w 1988 roku ze stopniem licencjata z języka angielskiego.

Jack Ma: „Z 24 osób do pracy przyjęli 23. Tym jedynym pechowcem byłem ja…”

Od młodzieńczych lat Ma wykazywał się dużą ambicją. Wspomina, że odmawiano mu przyjęcia do 30 różnych prac, a jedną z nich było zatrudnienie w lokalnym KFC.

– Pojawiły się 24 osoby chętne do pracy. Zatrudnili 23. Tym jedynym pechowcem byłem ja- wspomina Ma.

Po raz pierwszy usłyszał o Internecie w 1994 roku, gdy wyjechał do USA. Dostrzegł on jego potencjał i zaczął interesować się możliwościami, które oferuje. Jack Ma rozpoczął tworzenie stron Internetowych dla chińskich firm. W 1999 roku powrócił do Chin i wraz z 17 przyjaciółmi założył firmę Alibaba Group.

Narodziny giganta

W 1999 i 2000 roku Alibaba dwukrotnie zgarnął 25 mln USD na rozwój krajowego rynku e-commerce. Ma nie zmarnował tych pieniędzy i w 2003 roku założył Taobao Marketplace, Alipay, Ali Mama i Lynx- wszystkie firmy wchodzą w skład Alibaba Group. Chciał on stworzyć platformy dla chińskich firm, głównie małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki którym będą one konkurencyjne na rynkach zagranicznych.

W 2014 roku Alibaba pozyskał 25 mld USD, dzięki pierwszej ofercie publicznej na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki temu firma zyskała jeszcze większy rozgłos i stała się jedną z najbardziej wartościowych spółek technologicznych w historii Stanów Zjednoczonych.

Recepta na sukces

Co sprawiło, że Jack Ma zaszedł tak daleko? Ceni on sobie profesjonalne podejście do pracy. Dobiera odpowiednich ludzi na jego podstawie. Potrafi ich zjednoczyć w obrębie wspólnego celu. Dodatkowo potrafi przewidywać nadchodzące trendy. Sam mówi, że dobry przywódca zawsze powinien być o krok przed innymi.

Chiński biznesmen wybiera ludzi z wyjątkowymi umiejętnościami. Uważa, że pracownik powinien posiadać większe umiejętności niż on sam!

Jack Ma jest niezłomny w dążeniu do celu. Jego zdaniem jedyną porażką jest poddanie się. Wydaje się, że Chińczyk wie co mówi, gdyż sam nie poddał się gdy nie chciano go przyjąć na studia i gdy wielokrotnie odmawiano mu zatrudnienia.

Godne podkreślenia jest również to, że Ma nie robi sobie wrogów. Stara się żyć w zgodzie z otaczającymi go ludźmi i kocha życie.

Alibaba Group jest obecnie wyceniana na 60 mld USD. Jack Ma przeszedł długą drogę. Od chłopca, którego nie chcieli zatrudnić w KFC, do bycia właścicielem najbardziej wartościowego FinTechowego jednorożca.

/RT