O sprawie informuje Reuters. Serwis powołuje się na dwa anonimowe źródła. Ant Group uznawany jest za największą spółkę fintechową na świecie. Oferuje takie rozwiązania jak płatności mobilne (AliPay), pożyczki, ubezpieczenia, czy zarządzania aktywami – wszystko z poziomu aplikacji mobilnej.

Ant Group wejdzie na giełdę w Hong Kongu?

Ant Financial Services Group to część chińskiej grupy Alibaba, działającej przede wszystkim w obszarze e-commerce. Gigant jest właścicielem platformy AliExpress, dobrze znanej także w Polsce. Do 2019 roku na czele Alibaby stał Jack Ma, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

W 2018 roku Ant Financial pozyskało rekordowe dofinansowanie w wysokości 14 mld dolarów. Ustanowiło to wycenę spółki na poziomie 150 mld USD. W ciągu kolejnych miesięcy wartość fintechu wciąż rosła i obecnie ma on być wyceniany na 200 mld dolarów. Podczas planowanego IPO na rynek może trafić od 5% do 10% akcji spółki – informuje Reuters.

Ant Financial uznawany jest za najdroższy i największy fintech na świecie. Chińska spółka wyprzedza amerykański Stripe (36 mld dolarów) o około 160 mld USD. Definicja FinTech jest jednak na tyle szeroka, że ciężko określić kryteria, które należy spełnić aby zostać fintechem. Za spółkę fintechową można uznać także Apple, które wydaje karty płatnicze Apple Card i oferuje płatności mobilne Apple Pay. W takim wypadku Ant Financial musiałoby ustąpić pola spółce z Cupertino, która jest wyceniana na prawie 1,5 BILIONA dolarów. Dla porównania polskie PKB to około 600 mld USD rocznie.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z listą najwyżej wycenianych spółek z USA (spoiler: pierwsze miejsce zajmuje Apple).

Zdjęcie: Ant Financial (anffin.com)