Takie informacje przekazał dr Mieczysław Gorszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, przy okazji otwarcia IX Cashless Congress.

Polska Bezgotówkowa pomogła w instalacji 400 tys. terminali

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec 2020 roku na rynku było już ponad 1 mln terminali płatniczych. Teraz w trakcie otwarcia IX Cashless Congress prezes Groszek zdradził, że Fundacja Polska Bezgotówkowa pomogła w instalacji już ponad 400 tys. terminali, a z Programu skorzystało niespełna 300 tys. przedsiębiorców.

Od początku trwania Programu, za pośrednictwem zainstalowanych terminali wykonano transakcje na łączną kwotę 30 mld złotych. Beneficjentami Programu są przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne i związki wyznaniowe.

– Cieszę się, że możemy nieustannie obserwować stały wzrost liczby instalowanych terminali, nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również w sektorze publicznym. To dobry sygnał pokazujący, że mimo ciągłych zmian i trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej, właściciele firm chcą dalej rozwijać swoje biznesy i wprowadzać udogodnienia zarówno dla siebie, jak i swoich klientów – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Równouprawnienie form płatności

Warto przypomnieć, że pod koniec kwietnia Fundacja Polska Bezgotówkowa przesłała do Ministerstwa Finansów swoje stanowisko dotyczące proponowanych przez Narodowy Bank Polski zmian w projekcie ustawy o usługach płatniczych.

Z kolei wcześniej Narodowy Bank Polski zaproponował podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która miałaby na celu nałożenie obowiązku powszechnej akceptacji płatności gotówkowych przez polskich przedsiębiorców. Taki projekt ustawy został już nawet zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę.