Partner serwisu Visa dla biznesu

Kasy fiskalne w smartfonie podatne na ataki hakerów? Eksperci biją na alarm

Fintek
Fintek
#Cyberbezpieczeństwo#Fintech#Płatności
Opublikowano: 19 września 2019, 16:42 Aktualizacja: 24 września 2019, 10:43

Już od 1 stycznia przyszłego roku miałyby wejść w życie nowe przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować sprzedaż z poziomu smartfona. Niestety okazuje się, że kasy fiskalne w formie aplikacji mobilnych mogą być podatne na ataki hakerów.

O sprawie pisze Rzeczpospolita. Zgodnie z projektem wirtualne kasy nie będą atestowane przez Główny Urząd Miar, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych urządzeń. Eksperci cytowani przez gazetę zwracają uwagę, że tego typu aplikacje będzie można kopiować i wykorzystywać na kilku urządzeniach jednocześnie – bez wiedzy Krajowej Administracji Skarbowej.

Kasa fiskalna w smartfonie i bezpieczeństwo

Zdaniem Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, kasy w smartfonach powinny być powiązane z urządzeniami do akceptacji płatności bezgotówkowych. Takim wymogiem zostały objęte tradycyjne kasy, które będą połączone przez Internet z systemem fiskalnym (tzw. kasy fiskalne online) – czytamy w Rzeczpospolitej.

Ministerstwo Finansów, cytowane przez Rzeczpospolitą zaznacza, że przewodniczący Krajowej Administracji Skarbowej będzie będzie prowadził wykaz producentów kas mających zarejestrowany certyfikat producenta. Taki wykaz ma być publicznie dostępny, a certyfikat będzie ważny siedem lat. Docelowo ma to zapobiec wspomnianym wcześniej nadużyciom.

Ekspertów takie tłumaczenia niestety nie przekonują, a cały projekt kas fiskalnych w smartfonach robi się coraz bardziej absurdalny. Najpierw zamieszanie z drukowaniem papierowego paragonu, a teraz zagrożenie atakami hakerskimi. Nie wygląda to dobrze. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą pomimo korzystania z wirtualnej kasy fiskalnej przedsiębiorca i tak będzie zobowiązany do drukowania papierowego paragonu, czyli de facto będzie musiał nosić przy sobie drukarkę. Absurd goni absurd.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kasa-fiskalna-na-smartfonie-bezpieczenstwo