O sprawie pisze Rzeczpospolita. Sama ustawa nowelizująca, która w styczniu trafiła do Komisji Finansów Publicznych ma wejść w życie już 1 marca 2019 roku. Natomiast od 1 lipca 2019 nie będzie już można kupić kas papierowych, czyli takich, które zapisują wszystkie dane w formie papierowej, a nie elektronicznej (w pamięci urządzenia).

Kasy fiskalne online czekają na e-paragony?

Kasa online oprócz rolki papieru z paragonem będzie wyposażona w pamięć do ewidencji sprzedaży i pamięć zawierające chronione dane niefiskalne – na przykład na temat płatności kartą. Takie urządzenie będzie połączone z systemem Ministerstwa Finansów i będzie na bieżąco przekazywało dane na temat transakcji.

Jako pierwsze kasy online będą musiały wprowadzić przede wszystkim stacje benzynowe i warsztaty samochodowe – już od 1 stycznia 2020 roku. W następnej turze znajdą się hotele i placówki gastronomiczne. A jeszcze później, bo od 1 stycznia 2021 roku kasy online pojawią się u fryzjerów, lekarzy, czy prawników – pisze Rzeczpospolita.

Nie wiadomo jednak czy nowe przepisy faktycznie wejdą w życie już od 1 marca, ponieważ projekt nowelizacji jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie. Można się zatem spodziewać kolejnych opóźnień. Niemniej przedsiębiorcy muszą się przygotować na dodatkowe koszty, ponieważ kasy fiskalne online są nieco droższe od tradycyjnych urządzeń. Państwo będzie jednak oferowało zwrot kosztów do 700 zł za zakup kasy nowej generacji – tak jak zakładano w pierwotnym projekcie, jeszcze z kwietnia 2018.

Wygląda więc na to, że pojawienie się kas fiskalnych online zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem e-paragonów. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wciąż pracuje nad projektem, ale ustawa nie jest jeszcze gotowa. Przepisy o kasach online i o elektronicznych paragonach wydają się świetnie ze sobą uzupełniać. Rozwiązanie ma działać mniej więcej w ten sposób: klient płaci kartą w fizycznym sklepie, po czym kasa wysyła komunikat o transakcji do resortu finansów. W tym samym czasie konsument otrzymuje elektroniczną wersję paragonu w aplikacji mobilnej swojego banku. Proste, łatwe i przyjemne. Testy e-paragonów prowadzi także Visa w ramach swojego Inkubatora Innowacji.