To pierwszy krok Klarny do świata kryptowalut. Celem partnerstwa z Safello jest także rozwój usług wykorzystującyh krypto w open bankingu, czyli otwartej bankowości. Jak czytamy w informacji prasowej – współpraca z Safello „wyznaczy nową erę w dziedzinie innowacji finansowych”. Każdy tak twierdzi, ale gdy z jednej strony mamy jedną z popularniejszych szwedzkich platform krypto, a z drugiej – Klarnę, to w zasadzie można wstrzymać się z komentarzem i po prostu z zainteresowaniem obserwować rozwój wypadków.

Safello to broker krypto, zarejestrowany jako instytucja finansowa w szwedzkim nadzorze Finansinspektionen (FSA). Firma działa od 2013 roku i od tego czasu obsłużyła 180 tys. klientów, przeprocesowała ok. 380 tys. transakcji na kwotę blisko 1 mld SEK, czyli 120 mln USD. W ostatnich miesiącach spółka mocno się rozwinęła – głównie za sprawą wzrostu kursu BTC (kurs tego „cholernego” bitcoina wynosi już 51 tys. USD). Dzięki partnerstwu, użytkownicy mogą kupić kryptowaluty wykorzystując przy tym rozwiązanie płatnicze Klarny.

Klarna Bank AB i kryptowaluty?

Klarna, a w zasadzie Klarna Bank AB, to fintech BNPL założony 16 lat temu, który obecnie wyceniany jest na ok. 10 mld USD. Zapewne niebawem ta kwota ulegnie zwiększeniu. Konkurent Klarny – spółka Affirm, która niedawno zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie, obecnie wyceniana jest na blisko 30 mld USD.

Klarna działa w kilkunastu krajach Europy i USA. Spółka przeżywa istny boom na swoje usługi, okazało się bowiem, że w czasie pandemii odroczona płatność istotnie zyskała na popularności, wygrywając m.in. z kartami kredytowymi.

Klarna tworzy także rozwiązania open bankingowe – fintech utrzymuje, że jego platforma umożliwia dostęp do ponad 5 tys. banków w 18 krajach w całej Europie. Zapewne za sprawą różnych standardów API, które… czasami działają, a czasami nie, dlatego ostrożnie należy podchodzić do zapewnień o wielotysięcznej grupie „podłączonych” banków.