Fintech oferuje usługę „kup teraz zapłać później”, rywalizując głównie z Affirm i Afterpay. Klarna umożliwia także swoim klientom dokonywanie zakupów online za pośrednictwem swoich partnerów handlowych i regulowanie należności w ratach. Firma zapowiedziała niedawno plany wejścia na giełdę. Do inwestorów Klarny należą m.in. SoftBank, Sequoia Capital, NorthZone, Silver Lake, BlackRock i singapurski państwowy fundusz GIC.

Obecnie Klarna rozważa przeprowadzenie kolejnej rundy finansowania. Pozyskanie nowych środków może podnieść wartość lidera rynku BNPL do poziomu nawet 60 mld dolarów. Umocniłoby to Klarnę na pozycji najwyżej wycenianego europejskiego fintechu.

Fintech Klarna ponosi spore straty

Szwedzka firma poinformowała dziś, że ponoszone przez nią straty gwałtownie wzrosły w 2021 roku. Fintech masowo przyspieszył swoją globalną ekspansję, wchodząc na kilka nowych rynków jeszcze na początku roku 2020.

Straty operacyjne fintechu z 1,63 miliarda szwedzkich koron w 2020 roku, wzrosły do ​​7,1 miliarda koron (750 miliona USD) w roku ubiegłym. Z kolei wolumen towarów brutto (GMV) – wartość transakcji dokonanych za pomocą platformy – wzrósł o 42% do 80 miliardów dolarów.

— Znacznie przyspieszyliśmy naszą globalną ekspansję, dodając 10 nowych rynków od początku 2020 roku. Obsługujemy obecnie ponad 100 milionów aktywnych klientów na całym świecie. Mogę powiedzieć, że 99% naszych pożyczek na całym świecie jest spłacanych.Wraz z dołączeniem do Klarny kilku firm, takich jak Stocard czy Hero, nasza liczba aktywnych konsumentów wzrośnie do ponad 147 milionów. — komentuje Sebastian Siemiatkowski, dyrektor generalny i współzałożyciel Klarna.

Klarna skupia się na Stanach Zjedoczonych

Ogromne nakłady Klarny na wejście na rynek amerykański zaczynają przynosić zyski. To obecnie najszybciej rozwijający się kluczowy rynek fintechu pod względem rozmiarów jak i drugi co do wielkości pod względem przychodów.

— Jednym ze szczególnie silnych i ważnych kierunków naszych działań są Stany Zjednoczone. To najszybciej rozwijający się kluczowy rynek i wkrótce stanie się naszym największym — podała firma w oświadczeniu. Siemiątkowski wspomniał również, że w grudniu liczba pobrań aplikacji Klarna w USA wyprzedziła PayPala, YouTube, Snapchata, Whatsappa i Twittera.