Widać, że młodsi klienci gotówką wypłacaną w ten sposób nie są zbyt zainteresowani – tylko niecałe 3 proc. transakcji cashback dokonują klienci, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia, a osoby w wieku od 18 do 26 lat zlecają mniej niż 10 proc. takich wypłat.

Mimo, że cashback dostępny jest już zbliżeniowo, to wśród klientów i sprzedawców widać przyzwyczajenie, by dokonywać takich wypłat po włożeniu karty do terminala POS – takie transakcje wśród klientów PKO Banku Polskiego stanowią 82 proc. wypłat. Cashback „zbliżeniowy” to 18 proc transakcji i widać tu wciąż wyraźną dominację użycia zbliżeniowo karty, a wypłaty za pomocą telefonu, zegarka czy opaski są nadal w mniejszości, choć dynamicznie wzrastają.

Cashback coraz popularniejszy

Średnia kwota pojedynczej wypłaty gotówki klientów PKO Banku Polskiego w ramach cashbacku w analizowanym okresie (styczeń-czerwiec 2023) wyniosła 159 złotych, ale tu też widać bardzo interesujące różnice. Klienci, którzy tradycyjnie wkładają kartę do terminala wypłacają nieco więcej – średnio 167 złotych. Ci, którzy zbliżają kartę – odbierają średnio 129 złotych.

Natomiast najmniejsza średnia kwota wypłaty cashback – 78 złotych – dotyczy tych klientów, którzy korzystają z karty w swoim telefonie lub zegarku (np. Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay). Za pomocą smartfona lub zegarka z cashbacku najczęściej korzystają młodsi klienci, między 13 a 26 rokiem życia.

Analizując dane historyczne o cashbacku jakie udostępnia NBP dla całego polskiego rynku, widać wzrost zainteresowania usługą w okresie wakacyjnym, kiedy to Polacy wyjeżdżają w miejsca, gdzie może nie być w pobliżu bankomatów. Ten czas jest też okazją do przypomnienia klientom banków o cashbacku.

Jak skorzystać z cashbacku?

Aby skorzystać z możliwości wypłaty gotówki podczas płacenia kartą, należy najpierw o tym poinformować sprzedawcę. Wypłata gotówki w ramach cashbacku musi być zawsze połączona z płatnością kartą za towary czy usługi, ale wypłacana kwota jest niezależna od sumy na rachunku. Warto powiedzieć sprzedawcy o chęci „wypłaty gotówki przy płatności kartą”, bo nie wszyscy kojarzą, że ta usługa nazywa się „cashback”.

Usługa dostępna jest również przy płatnościach zbliżeniowych – zarówno plastikową kartą, jak również telefonem czy zegarkiem z użyciem: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPAY! i Xiaomi Pay. Limit pojedynczej wypłaty wynosi 1000 złotych. Należy pamiętać, że sprzedawca nie ma obowiązku wypłaty kwoty, o jaką poprosi klient. Jeśli dysponuje on tylko ograniczonym zasobem gotówki w kasie, to może zaproponować wypłatę niższej kwoty lub nawet odmówić wypłaty.

W PKO BP opłata za cashback zależy od rodzaju posiadanego konta. Opłata nie jest pobierana od posiadaczy: PKO Konta bez Granic, Konta Aurum, Konta Platinium II oraz przy płatnościach kartą PKO Junior. Opłatę w wysokości 2 złotych za cashback zapłacą posiadacze: PKO Konta za Zero, PKO Konta dla Młodych, Superkonta i Podstawowego Rachunku Płatniczego. Opłata jest niezależna od wysokości wypłacanej jednorazowo kwoty. Warto pamiętać, że jeśli w ramach danego konta wypłaty gotówki kartą z obcych bankomatów są płatne, to wówczas usługa cashback może być tańszą alternatywą dostępu do gotówki.