Monedo to pozabankowy pożyczkodawca online. Firma powstała w 2012 roku i obecnie zatrudnia ponad 350 osób w siedmiu różnych krajach – także w Polsce. Wcześniej spółka była znana jako Kreditech, a rebranding przeszła w maju bieżącego roku.

Monedo z groźbą bankructwa

Teraz niemiecki Manager Magazine informuje o problemach z wypłacalnością Monedo. Fintech chce znaleźć nowego inwestora, aby uniknąć upadłości. Reprezentanci fintechu mają być przekonani, że istnieje kilka podmiotów zainteresowanych taką transakcją. Kluczem ma być utrzymanie działalności biznesowej – podaje Manager Magazine.

W ostatnich 24 miesiącach Monedo zebrało 45 mln euro finansowania od takich inwestorów jak HPE Growth i Runa Capital. 3,2 mln EUR fintech otrzymał na wiosnę tego roku – dopiero na początku pandemii koronawirusa w Europie.

W Polsce Monedo jest kojarzone przede wszystkim z pożyczkami ratalnymi online. Wspólnie z PayU niemiecki fintech jako jeden z pierwszych w Polsce udostępnił płatności odroczone w e-commerce. Klienci zapewne kojarzą markę Monedo przede wszystkim z jej obecności na Allegro. W okresie pandemii firma informowała, że odnotowała znaczny wzrost zainteresowania swoimi usługami – zwłaszcza płatnościami odroczonymi. Ze sprawozdania finansowego za 2018 rok wynika, że Monedo w Polsce miało 15,1 mln zł straty.

Kłopoty w Niemczech nie muszą oznaczać kłopotów w Polsce. Rynek odroczonych płatności jest na ścieżce dynamicznego rozwoju – firm raczej będzie przybywać niż ubywać. Podobnie jak klientów.