Komunikat chmurowy UKNF został opublikowany 23 stycznia 2020 roku. Dotyczy on przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej i hybrydowej. Dzisiaj urząd opublikował kolejne Q&A, w którym wyjaśnia wątpliwości w zakresie stosowania chmury w bankach (i fintechach). Pierwsze Q&A opracowano w grudniu 2020 roku. Znalazły się w nim odpowiedzi na 23 pytania opracowane przez Zespół ds. Rozwoju innowacji finansowych FinTech.

W kolejnym Q&A, które technicznie rzecz ujmując jest aktualizacją, znajdziemy odpowiedzi już na 45 pytań – zatem widać, że temat jeszcze się nie wyczerpał i wymagał uzupełnienia. W omawianej aktualizacji poruszono takie zagadnienia jak zastosowanie komunikatu do agentów ubezpieczeniowych i oddziałów zakładów ubezpieczeń, czy też jak notyfikować wykorzystanie chmury w przypadku relacji podmiot nadzorowany – podmiot nadzorowany. Pojawia się też trudne pojęcie zakresu odpowiedzialności tzw. insoucerów oraz jak bezpieczenie usunąć dane z chmury.

Q&A przygotowane przez UKNF dostępne jest tutaj.

Chmura – czemu to takie ważne?

Banki już od dawna są kluczowym elementem systemów ekonomicznych – w ostatnich latach do tego grona dołączyły fintechy m.in. paytechy. Bez nich dzisiaj, w dobie pandemii, gospodarka by nie zwolniła, tylko runęła. To jest fakt.

Dlatego cloud computing to już nie przyszłość, a konieczna teraźniejszość. Banki i fintechy to w zasadzie firmy technologiczne, które prócz wykonywania usług finansowych, wykorzystują technologie informatyczne do zarządzania danymi – o konsumentach, transakcjach i wielu innych. Prócz tego oferują mnóstwo nowych usług technologicznych, które muszą być wykonywane w czasie rzeczywistym (np. polecenia głosowe wykorzystujące AI, modelowanie usług finansowych, etc) i w sposób niezawodny. Utrzymywanie własnej serwerowni jest kosztowne, niekoniecznie też najbardziej bezpieczne.

Chmura obliczeniowa adresuje te problemy. Ponadto umożliwia dostarczanie i rozwój nowych usług w warunkach, w których skala tzn. ogromna liczba jej odbiorców, wymaga zapewnienia odpowiednio bezpiecznej i niezawodnej infrastruktury. Prócz tego dochodzi kwestia mocy obliczeniowej – tę obecnie się kupuje, a nie tworzy własne super komputery.

Microsoft Azure, Oracle, Amazon Web Services, Chmura Krajowa i wiele innych rozwiązań, dla laika mogą wydawać się czymś odległym, z pozoru nieistotnym dla ich codziennego życia. Ale to właśnie tutaj „mielą się” procesy gospodarcze i finansowe, a inwestycje w rozwój cloud computingu to już nie setki milionów, ale miliardy złotych. Cloud computing rozwija się bardzo dynamicznie – prognozowane tempo wzrostu to nawet 20% rocznie. M.in. dlatego kwestia zastosowania chmury jest w zainteresowaniu organów nadzorczych, a sam komunikat chmurowy ma aż tak doniosłe znaczenie.

Czy chmura to szansa, a może zagrożenie – to był temat drugiego webinaru z cyklu SuperVision FinTech Talks organizowanego przez KNF i Fundację Fintech Poland.