Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF kończy projekt Fintech Hub. Co poszło nie tak?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#KNF
Opublikowano: 27 sierpnia 2019, 10:27 Aktualizacja: 27 sierpnia 2019, 11:04

Komisja Nadzoru Finansowego kończy rozwijanie projektu Fintech Hub, czyli strony pod adresem fintech.gov.pl – dowiedział się serwis Cashless. Witryna miała służyć krajowym i zagranicznym podmiotom, które poszukiwały kompleksowych informacji na temat sektora FinTech w Polsce. Co poszło nie tak?

KNF kończy projekt Fintech Hub. Co poszło nie tak?

O planach KNF jako pierwszy napisał serwis Cashless. Rzecznik prasowy KNF, Jacek Barszczewski, potwierdził, że strona fintech.gov.pl nie będzie dalej rozwijana. Osoby odwiedzające witrynę będę przekierowywane bezpośrednio na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, do zakładki traktującej o sektorze FinTech.

KNF już nie wspiera fintechów? To nie do końca prawda

Witryna Fintech Hub miała przekazywać informacje na temat branży FinTech w prosty i przejrzysty sposób. Pod koniec zeszłego roku KNF opublikował na stronie Fintech Hub raport pod tytułem „Sektor FinTech w Polsce – podstawowe informacje”. Nadzorca zawarł w nim między innymi wymogi, które należy spełnić, aby rozpocząć działalność jako krajowa instytucja płatnicza, lub mała instytucja płatnicza. Dla przypomnienia – żeby rozpocząć działalność jako KIP należy posiadać kapitał założycielski w wysokości od 20 tys. do 125 tys. euro w zależności od rodzaju świadczonych usług.

Z kolei jeżeli chcemy uzyskać licencję MIP musimy uiścić opłatę skarbową za wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego i uzyskać wpis do tego rejestru, posiadać program działalności i plan finansowy na okres pierwszych 12 miesięcy działalności oraz prowadzić swój biznes wyłącznie na terenie Polski. Co więcej średnia całkowitych transakcji płatniczych wykonanych przez MIP za poprzednie 12 miesięcy nie może przekroczyć kwoty 1,5 mln euro miesięcznie. Pełny raport „Sektor FinTech w Polsce – podstawowe informacje” można pobrać tutaj.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że w ciągu ostatnich miesięcy działania nadzorcy w zakresie wspierania rozwoju branży FinTech uległy spowolnieniu. Oczywiście nadrzędnym celem KNF jest nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce, a nie dbanie o jego rozwój – nie mniej organ nadzorczy będący pozytywnie nastawiony do fintechów to niezaprzeczalny atut dla całego sektora. Przypomnijmy, że po zmianach w strukturach KNF Urząd porzucił pomysł rozwijania regulacyjnej piaskownicy w planowanej dotąd formule. Więcej o ostatnich działaniach nadzorcy można przeczytać w wywiadzie z Magdaleną Borowik, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych w KNF.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-konczy-projekt-fintech-hub-co-poszlo-nie-tak