Dyrektor departamentu FinTech w KNF, Zbigniew Wiliński, mówił o uruchomieniu dwóch rodzajów wirtualnego sandboxa. Na początek urząd udostępni piaskownicę PSD2, a następnie pojawi się sandbox dla rozwiązań opartych na blockchainie. Do piaskownicy będą mogły dołączyć te fintechy, które przejdą odpowiednie procesy w ramach Programu Innovation Hub.

Wirtualna piaskownica regulacyjna od KNF

Nowa strategia KNF została opublikowana w formie dokumentu zatytułowanego „Cyfrowa Agenda Nadzoru”. Komisja skupi się przede wszystkim na czterech obszarach: nowych zjawiskach na rynku finansowym, wspieraniu FinTechu, cyberbezpieczeństwie i elektronicznym Urzędzie. Więcej na temat nowej strategii KNF można przeczytać tutaj.

Jednym z najbardziej interesujących aspektów jest stworzenie wirtualnej piaskownicy regulacyjnej, o czym mówił dzisiaj dyrektor departamentu FinTech Zbigniew Wiliński. Na początek sandbox będzie skierowany do podmiotów wdrażających rozwiązania z zakresu PSD2 – chodzi zapewne o open banking i nowe usługi typu AIS i PIS. W kolejnym etapie piaskownica obejmie fintechy działające w obszarze technologii blockchain.

Urząd KNF planuje opracowanie i uruchomienie środowiska testowego (piaskownicy) i umożliwienie podmiotom przetestowania własnych rozwiązań w wybranych technologiach (np. DLT, interfejsy API). Stworzenie przyjaznego środowiska(w wybranych technologiach) do testowania rozwiązań FinTech wraz z możliwością skorzystania z Programu Innovation Hub stwarza synergiczne korzyści dla wszystkich fintechowych startupów, które zwrócą się o udzielenie wsparcia do KNF – wyjaśnia urząd w dokumencie „Cyfrowa Agenda Nadzoru”.