Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF wyciąga rękę do środowiska kryptowalut?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF#Kryptowaluty
Opublikowano: 23 maja 2018, 09:10 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:59

W ramach Departamentu FinTech w Komisji Nadzoru Finansowego ruszy grupa robocza do spraw blockchain i kryptowalut. Jednym z celów grupy będzie podjęcie dialogu ze środowiskiem kryptowalut i wypracowanie stanowiska nadzorcy w tym zakresie.

KNF wyciąga rękę do środowiska kryptowalut?

Takie informacje przekazał wczoraj na Twitterze dyrektor Departamentu FinTech Artur Granicki. Urząd zamierza wypracować stanowisko na temat blockchain, kryptowalut oraz ICO.

KNF złagodzi stanowisko względem kryptowalut?

– Ruszamy w UKNF z grupą roboczą do spraw Blockchain w tym kryptowalut. Grupa będzie miała na celu przygotowanie Raportu UKNF oraz wypracowanie stanowiska KNF na temat Blockchain, kryptowalut i ICO – napisał Artur Granicki.

Dodatkowo w ramach grupy roboczej ma zostać rozpoczęty dialog z przedstawicielami rynku, głównie na temat właściwych regulacji prawnych i odpowiedniego stanowiska nadzoru w tym zakresie. Zgodnie z informacjami nadzorcy to właśnie niepewność co do regulacji była jedną z najczęstszych barier dla rozwoju FinTechu w Polsce. Czy oznacza to, że KNF złagodzi swoje podejście do rynku kryptowalut? Na razie nie wiadomo.

Przypomnijmy, że nadzorca bardzo ostrożnie podchodzi do walut wirtualnych, czego dowodem mogą być akcje ostrzegające przed inwestowaniem w opcje binarne, umieszczanie kolejnych giełd na liście ostrzeżeń publicznych (w tym największej giełdy kryptowalut w Polsce – BitBay), czy ostatnio ogłoszony przetarg na przeprowadzenie kampanii społecznej ostrzegającej przed kryptowalutami.

Początkowo mogło się wydawać, że powołanie Departamentu Innowacji Finansowych FinTech otworzy Urząd także na rynek kryptowalut. Nadzieje te zostały nieco rozwiane na pierwszym spotkaniu, na którym przewodniczący Marek Chrzanowski ogłaszał nazwisko dyrektora nowego departamentu. Wtedy przedstawiciele KNF stwierdzili, że firmy operujące na rynku kryptowalut mogą się zgłaszać do Departamentu FinTech, ale to nie znaczy, że Urząd zmieni swoje podejście do tego sektora.

Warto też przypomnieć o prowadzonej rekrutacji w Departamencie FinTech – zespół docelowo ma liczyć kilkadziesiąt osób, z czego kilkanaście ma zostać zatrudnionych jeszcze w tym roku. Na razie KNF szuka tylko prawników, z doświadczeniem w instytucjach finansowych, kancelariach prawniczych, lub spółkach technologicznych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Chcesz zostać specjalistą ds. fintech w KNF? Właśnie ruszyła rekrutacja.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-wyciaga-reke-do-srodowiska-kryptowalut