Zmiany w regulaminie wchodzą w życie od 14 sierpnia. To nie pierwsze podwyżki na Allegro. Wcześniej serwis podniósł prowizje w takich kategoriach jak Smartfony i telefony komórkowe, Meble, Produkty spożywcze, czy Akcesoria GSM. Użytkownicy skarżą się, że kupowanie i sprzedawanie na Allegro przestało się już opłacać.

Podwyżki na Allegro. Prowizje idą w górę

Co dokładnie zmieni się w regulaminie? Poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze podwyżki.

  1. W kategorii Akcesoria samochodowe > Elektronika samochodowa Allegro postanowiło wyrównać wysokość prowizji od sprzedaży. Obecnie wynosi ona 9% (a w kilku podkategoriach Elektroniki samochodowej 5%), ale nie więcej niż 50 zł. Nowa stawka prowizji w całej kategorii będzie wynosić 9% (dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł) i 13,5 zł + 6% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Bez względu na koszt przedmiotu, prowizja nie wyniesie więcej niż 50 zł – wyjaśnia Allegro.
  2. W kategoriach Dywaniki, Pióra wycieraczek, Pokrowce, Żarówki (w ramach kategorii Akcesoria samochodowe) Allegro zmienia wysokość prowizji od sprzedaży. Obecnie wynosi ona 8% (ale nie więcej niż 50 zł). Nowa stawka prowizji w tych kategoriach będzie wynosić 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł i 4,5 zł + 8% od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Bez względu na koszt przedmiotu, prowizja nie wyniesie więcej niż 50 zł.
  3. W kategorii Dziecko > Zabawki (z wyjątkiem podkategorii: Klocki, Gry) Allegro zmienia wysokość prowizji od sprzedaży z 10% na: 12% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 50 zł i 6 zł + 8% od nadwyżki ponad 50 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy.

TO CZEGO SZUKASZ – ZNAJDZIESZ NA ALLEGRO

Allegro wyjaśnia, że wyrównane zostaną także zasady dodatkowej prowizji od sprzedaży w wyróżnionych ofertach. We wszystkich kategoriach będzie ona wynosić 50% wartości prowizji od sprzedaży obowiązującej w danej kategorii. Obecnie stawka dodatkowej prowizji od sprzedaży w zależności od kategorii wynosi od 40% do 50% wartości prowizji od sprzedaży.

Na szczęście Allegro ma też dobre informacje dla klientów. W najbliższych miesiącach serwis udostępni odroczone płatności Allegro Zapłać Później. W ramach usługi klienci będą mogli płacić za zakupy w ciągu 30 dni. Sprzedający oczywiście otrzyma należność za towar natychmiast po zakupie, dokładnie tak samo, jak w przypadku innych form płatności.

Poza odroczonymi płatnościami Allegro stara się zachęcać użytkowników także innymi nowościami. Jedną z nich są ekspresowe dostawy, dzięki którym zamówione produkty będzie można otrzymać jeszcze tego samego dnia. Warto wymienić także takie usługi jak abonament na darmowe dostawy Allegro Smart, nowe narzędzia analityczne dla sprzedawców, czy możliwość kupowania biletów na koncerty z poziomu platformy. W niedalekiej przyszłości Allegro zamierza wprowadzić także możliwość wyszukiwania produktu za pomocą zdjęcia.