Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejny bank udostępnia produkcyjne API. Tym razem Santander

Fintek
Fintek
#PSD2#Santander
Opublikowano: 5 czerwca 2019, 10:06 Aktualizacja: 5 czerwca 2019, 12:11

Santander jest już trzecim bankiem działającym w Polsce, który udostępnił produkcyjne API tak zwanym podmiotom trzecim (TPP). Dzięki temu fintechy będą mogły uzyskać dostęp do bankowych baz danych.

Kolejny bank udostępnia produkcyjne API. Tym razem Santander

Udostępnienie interfejsu umożliwi pobieranie informacji o rachunkach płatniczych i kartach kredytowych, w tym historii transakcji, inicjalizacji transakcji płatniczej oraz informacji na temat wysokości dostępnych środków. Dostęp do danych rachunków płatniczych będzie wymagał udzielenia przez klienta zgody, którą będzie można cofnąć w dowolnym momencie.

Wcześniej produkcyjną wersję API udostępniły BNP Paribas i Getin Bank.

Otwarta bankowość od Santandera

Udostępnienie produkcyjnego API to wymóg unijnej dyrektywy PSD2 – wprowadzającej ideę otwartej bankowości. W komunikacie prasowym przedstawiciele Santandera zapewniają, że bank dąży do zaoferowania klientom wielu dodatkowych usług wykraczających poza te, które wynikają bezpośrednio z PSD2. Interfejs w wersji produkcyjnej pozwoli także na lepszą integrację z fintechami – na przykład w ramach programów akceleracyjnych.

Usługi API opierają się na standardzie PolishAPI w wersji 2.1.1. Został on wypracowany wspólnie przez przedstawicieli sektora FinTech i banków, pod auspicjami Związku Banków Polskich. Dostęp do API jest bezpłatny i nie wymaga interakcji z przedstawicielami banku, cały proces przebiega on-line.

Do połączenia z API wymagane są jedynie:

  • poprawny i aktualny certyfikat PSD2, zgodny ze standardem ETSI TS 119 495,
  • wywołanie usługi /register – zastosowanie procedury w oparciu o protokół „OAuth 2.0 Dynamic Client Registration” (RFC 7591)

Pełna dokumentacja API, informacje o środowisku testowym oraz opis procesu podłączenia do API, zarówno w piaskownicy (sandbox) jak i na środowisku produkcyjnym, znajdują się pod tym adresem.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejny-bank-udostepnia-produkcyjne-api-tym-razem-santander