Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejny etap wdrożenia PSD2. Projekt ustawy trafia do Rady Ministrów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PSD2
Opublikowano: 3 stycznia 2018, 11:30 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:49

Trwają prace nad ustawą implementującą dyrektywę PSD2 do prawa polskiego. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się wczoraj nowe dokumenty dotyczące ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Projekt został skierowany do Rady Ministrów. To już ostatnia prosta na drodze do implementacji dyrektywy.

Kolejny etap implementacji PSD2. Projekt ustawy trafia do Rady Ministrów

Oficjalnie PSD2 powinna wejść w życie 13 stycznia 2018 roku, ale nie wszystkie państwa członkowskie wyrobią się z wprowadzeniem zmian. Niewykluczone, że w Polsce dyrektywa zostanie zaimplementowana w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy.

Link do projektu ustawy [UC81]

Czytaj także: Białoruś zwalnia kryptowaluty z podatku na 5 lat

PSD2 trafia do Rady Ministrów

Przypomnijmy, że dyrektywa PSD II to obok RODO, a wcześniej NIS,  jeden z najgorętszych tematów dla sektora finansowego. W największym możliwym skrócie jej celem jest otwarcie dla FinTech-ów dostępu do rachunków klientów bankowych. Projekt ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich podmiotów rynku finansowego ze szczególnym uwzględnieniem instytucji płatniczych. Od jego kształtu zależy nie tylko rozwój nowych FinTech-ów, ale także przyszłość największych wydawców kart i samych banków.

Czytaj także: Kilka słów o PSD2

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję przeprowadzić bardzo interesującą rozmowę z Panem Pawłem Bułgarynem, naczelnikiem wydziału w departamencie Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów. Wszystkich zainteresowanych procesem implementacji PSD 2 do prawa krajowego zachęcamy do zapoznania się z wywiadem – Paweł Bułgaryn, Ministerstwo Finansów – ułatwiamy życie FinTechom. Powyżej też krótki filmik wyjaśniający PSD II w dwie minuty.

Co nowego pojawiło się w RCL-u? Najgorętszym tematem wydaje się sprawa screen scrapingu, czyli bezpośredniego dostępu firm trzecich do rachunku klienta. Komisja Nadzoru Finansowego bardzo ostrożnie podchodzi do screen scrapingu, a w uzasadnieniu projketu ustawy można przeczytać, że w okresie przejściowym będą obowiązywać dotychczasowe wytyczne i regulacje KNF-u. Czy to oznacza, że fintechy nie uzyskają dostępu do rachunków? Niekoniecznie, ponieważ Komisja ostatecznie nie zajęła stanowiska w tej sprawie – ma to zrobić do końca stycznia.

Co oznacza okres przejściowy? Standardy techniczne (tzw. RTS)  nabiorą mocy dopiero we wrześniu 2019 roku – do tego czasu surowsze normy uwierzytelnienia płatności i dostępu do rachunków przez zewnętrznych operatorów nie będą obowiązywać. Okres przejściowy ma pozwolić dostosować się firmom do nowych przepisów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejny-etap-implementacji-psd2-projekt-ustawy-rady-ministrow