Oficjalnie PSD2 powinna wejść w życie 13 stycznia 2018 roku, ale nie wszystkie państwa członkowskie wyrobią się z wprowadzeniem zmian. Niewykluczone, że w Polsce dyrektywa zostanie zaimplementowana w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy.

Link do projektu ustawy

Czytaj także: Białoruś zwalnia kryptowaluty z podatku na 5 lat

PSD2 trafia do Rady Ministrów

Przypomnijmy, że dyrektywa PSD II to obok RODO, a wcześniej NIS,  jeden z najgorętszych tematów dla sektora finansowego. W największym możliwym skrócie jej celem jest otwarcie dla FinTech-ów dostępu do rachunków klientów bankowych. Projekt ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich podmiotów rynku finansowego ze szczególnym uwzględnieniem instytucji płatniczych. Od jego kształtu zależy nie tylko rozwój nowych FinTech-ów, ale także przyszłość największych wydawców kart i samych banków.

Czytaj także: Kilka słów o PSD2

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję przeprowadzić bardzo interesującą rozmowę z Panem Pawłem Bułgarynem, naczelnikiem wydziału w departamencie Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów. Wszystkich zainteresowanych procesem implementacji PSD 2 do prawa krajowego zachęcamy do zapoznania się z wywiadem – Paweł Bułgaryn, Ministerstwo Finansów – ułatwiamy życie FinTechom. Powyżej też krótki filmik wyjaśniający PSD II w dwie minuty.

Co nowego pojawiło się w RCL-u? Najgorętszym tematem wydaje się sprawa screen scrapingu, czyli bezpośredniego dostępu firm trzecich do rachunku klienta. Komisja Nadzoru Finansowego bardzo ostrożnie podchodzi do screen scrapingu, a w uzasadnieniu projketu ustawy można przeczytać, że w okresie przejściowym będą obowiązywać dotychczasowe wytyczne i regulacje KNF-u. Czy to oznacza, że fintechy nie uzyskają dostępu do rachunków? Niekoniecznie, ponieważ Komisja ostatecznie nie zajęła stanowiska w tej sprawie – ma to zrobić do końca stycznia.

Co oznacza okres przejściowy? Standardy techniczne (tzw. RTS)  nabiorą mocy dopiero we wrześniu 2019 roku – do tego czasu surowsze normy uwierzytelnienia płatności i dostępu do rachunków przez zewnętrznych operatorów nie będą obowiązywać. Okres przejściowy ma pozwolić dostosować się firmom do nowych przepisów.