Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejny krok na drodze do implementacji PSD2

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PSD2
Opublikowano: 20 listopada 2017, 13:41 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:49

Trwają prace nad ustawą implementującą dyrektywę PSD II do prawa polskiego. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się dzisiaj nowe dokumenty dotyczące ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Materiały dotyczą Komisji Prawniczej.

Przypomnijmy, że dyrektywa PSD II to obok RODO, a wcześniej NIS,  jeden z najgorętszych tematów dla sektora finansowego. W największym możliwym skrócie jej celem jest otwarcie dla FinTech-ów dostępu do rachunków klientów bankowych. Projekt ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich podmiotów rynku finansowego ze szczególnym uwzględnieniem instytucji płatniczych. Od jego kształtu zależy nie tylko rozwój nowych FinTech-ów, ale także przyszłość największych wydawców kart i samych banków.

Link do projektu ustawy [UC81]

Czytaj także: Kilka słów o PSD2

PSD2 – w Ministerstwie Finansów praca wre

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję przeprowadzić bardzo interesującą rozmowę z Panem Pawłem Bułgarynem, naczelnikiem wydziału w departamencie Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów. Wszystkich zainteresowanych procesem implementacji PSD 2 do prawa krajowego zachęcamy do zapoznania się z wywiadem – Paweł Bułgaryn, Ministerstwo Finansów – ułatwiamy życie FinTechom. Powyżej też krótki filmik wyjaśniający PSD II w dwie minuty.

Czytaj także: Czy Polacy są gotowi na PSDII? Sprawa Monedo pokazuje, że niekoniecznie

Dzisiaj na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się między innymi tabela zbieżności, raport z konsultacji publicznych, projekt na komisję prawniczą oraz uzasadnienie do projektu. W uzasadnieniu możemy między innymi przeczytać o korzyściach dla konsumentów i nowych uczestników rynku.

– „Nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencji na rynku płatności elektronicznych, przez zapewnienie niezbędnego zabezpieczenia prawnego dla firm rozpoczynających działalność bądź kontynuujących funkcjonowanie na rynku. To z kolei umożliwi konsumentom korzystanie z większej liczby lepszych możliwości wyboru pomiędzy różnymi rodzajami usług płatniczych oraz różnymi dostawcami usług.” – czytamy w uzasadnieniu.

Na implementacje PSD2 do prawa krajowego państwa członkowskie Unii Europejskiej mają czas do 13 stycznia 2018 roku. Ministerstwo Finansów nie próżnuje i jak widać prace są już na ostatniej prostej. Trzymamy kciuki za jak najlepsze efekty, ponieważ dyrektywa PSD2 to prawdziwy „game changer” dla rynku fintechowego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejny-krok-na-drodze-do-implementacji-psd2