Przypomnijmy, że dyrektywa PSD II to obok RODO, a wcześniej NIS,  jeden z najgorętszych tematów dla sektora finansowego. W największym możliwym skrócie jej celem jest otwarcie dla FinTech-ów dostępu do rachunków klientów bankowych. Projekt ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich podmiotów rynku finansowego ze szczególnym uwzględnieniem instytucji płatniczych. Od jego kształtu zależy nie tylko rozwój nowych FinTech-ów, ale także przyszłość największych wydawców kart i samych banków.

Link do projektu ustawy

Czytaj także: Kilka słów o PSD2

PSD2 – w Ministerstwie Finansów praca wre

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję przeprowadzić bardzo interesującą rozmowę z Panem Pawłem Bułgarynem, naczelnikiem wydziału w departamencie Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów. Wszystkich zainteresowanych procesem implementacji PSD 2 do prawa krajowego zachęcamy do zapoznania się z wywiadem – Paweł Bułgaryn, Ministerstwo Finansów – ułatwiamy życie FinTechom. Powyżej też krótki filmik wyjaśniający PSD II w dwie minuty.

Czytaj także: Czy Polacy są gotowi na PSDII? Sprawa Monedo pokazuje, że niekoniecznie

Dzisiaj na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się między innymi tabela zbieżności, raport z konsultacji publicznych, projekt na komisję prawniczą oraz uzasadnienie do projektu. W uzasadnieniu możemy między innymi przeczytać o korzyściach dla konsumentów i nowych uczestników rynku.

– „Nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencji na rynku płatności elektronicznych, przez zapewnienie niezbędnego zabezpieczenia prawnego dla firm rozpoczynających działalność bądź kontynuujących funkcjonowanie na rynku. To z kolei umożliwi konsumentom korzystanie z większej liczby lepszych możliwości wyboru pomiędzy różnymi rodzajami usług płatniczych oraz różnymi dostawcami usług.” – czytamy w uzasadnieniu.

Na implementacje PSD2 do prawa krajowego państwa członkowskie Unii Europejskiej mają czas do 13 stycznia 2018 roku. Ministerstwo Finansów nie próżnuje i jak widać prace są już na ostatniej prostej. Trzymamy kciuki za jak najlepsze efekty, ponieważ dyrektywa PSD2 to prawdziwy „game changer” dla rynku fintechowego.