Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejny rekord. FIS przejmuje Worldpay za 43 mld dolarów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Płatności
Opublikowano: 18 marca 2019, 15:33 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 14:24

Amerykański FIS ustalił warunki przejęcia Worldpay, a suma transakcji wyniesie 43 mld dolarów. To absolutny rekord w skali sektora płatniczego, gdzie do tej pory najwyższym przejęciem był zakup First Daty przez Fiserv – konkurenta FIS. Walka trwa w najlepsze.

Na 43 mld dolarów składa się 34 mld USD samej oferty i 9 mld USD długów Worldpay, które nowy właściciel zobowiązał się spłacić. FIS Global to jeden z największych dostawców technologii wykorzystywanych w usługach finansowych i główny konkurent Fiserv. Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku Fiserv przejął First Datę za 22 mld dolarów ustanawiając rekord akwizycji w sektorze płatniczym. Cóż… rekord utrzymał się tylko 2 miesiące.

Rekordowa transakcja na rynku płatniczym

Worldpay był już niedawno bohaterem głośnego przejęcia. W 2018 roku spółka została kupiona przez firmę Vantiv za prawie 13 mld dolarów. Ostatecznie Vantiv zdecydowało się przyjąć także nazwę Worldpay. Firma jest największym amerykańskim agentem rozliczeniowym. Fintech przetwarza ponad 40 mld transakcji rocznie, wspierając ponad 300 rodzajów transakcji w ponad 120 walutach.

Połączenie sił FIS i Worldpay pozwoli obu firmom na znaczny rozwój swojego biznesu. FIS dostanie w swoje ręce nowe narzędzia do usprawnienia przetwarzania płatności internetowych, a Worldpay rozpocznie ekspansję na nowe rynki.  Na marginesie warto wspomnieć, że FIS współpracuje z Billonem – polsko-brytyjskim fintechem. Partnerstwo ma charakter inwestycyjny i projektowy.

Ostatnie transakcje z udziałem FIS i Fiserv potwierdzają, że konsolidacja jest jednym z głównych trendów na rynku FinTech. Rozwój e-commerce i płatności cyfrowych spowodował, że firmy z branży IT zaczynają jeszcze chętniej wkraczać w sektor finansowy i rozszerzać zakres swojej działalności.

Dla porównania rekordową transakcją na polskim rynku FinTech jest przejęcie Dotpay/eCard przez duńską firmę Nets za 315 mln złotych. Duńczycy przymierzają się także do przejęcia innej polskiej firmy – PayPro, czyli operatora systemu Przelewy24. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejny-rekord-fis-przejmuje-worldpay-za-43-mld-dolarow