EFIF ma służyć jako platforma wymiany doświadczeń i informacji, między innymi na temat działalności innovation hubów i piaskownic regulacyjnych na terenie Unii Europejskiej. Na razie w krajach członkowskich funkcjonuje 5 sandboxów i 21 innovation hubów – podaje Komisja Europejska, powołując się na raport ze stycznia bieżącego roku. W opracowaniu uwzględniono także polską piaskownicę, ale jak wiemy od początku roku sporo się zmieniło (więcej na ten temat napiszemy pod koniec artykułu). Bardziej zasadnym będzie więc stwierdzenie, że na terenie UE działają 4 sandboxy – w Wielkiej Brytanii, w Holandii, w Danii i na Litwie. Więcej o działaniach Wspólnoty na rzecz fintechu można przeczytać tutaj.

Komisja Europejska uruchamia forum fintechowe

European Forum for Innovation Facilitators ma się przyczynić do dalszego rozkwitu branży fintech w Unii Europejskiej. Forum pozwoli na lepsze dopasowanie istniejących regulacji do rynkowych potrzeb, na przykład poprzez szybkie zidentyfikowanie barier przez regulatorów. Napotkane problemy będzie można podnieść na forum europejskim. Jakieś regulacje lub obostrzenia przeszkadzają Wam w rozwinięciu piaskownicy? Dajcie znać, to się im przyjrzymy – mniej więcej taki komunikat płynie z Brukseli. Oczywiście nie wszystkie przeszkody da się zlikwidować na szczeblu unijnym, ale czasem wystarczy wymiana doświadczeń z regulatorami z innych państw członkowskich.

Takie działania Komisji Europejskiej mają zwiększyć konkurencyjność na europejskim rynku finansowym i sprawić, że Europa stanie się prawdziwym hubem dla kolejnych innowacji fintechowych. Niewykluczone, że postępowanie Brukseli jest podyktowane zbliżającym się Brexitem – w końcu Londyn to największe finansowe centrum na świecie (a na pewno w Europie). To właśnie w Zjednoczonym Królestwie działa najstarsza regulacyjna piaskownica na Starym Kontynencie i to tam ma siedzibę znaczna część największych fintechów.

Tak zwany „twardy Brexit” staje się coraz bardziej prawdopodobny, a w takiej sytuacji nie będzie mowy o swobodnej wymianie towarów, usług i pracowników na linii Bruksela – Londyn. Unia Europejska już od dłuższego czasu stara się wspierać innowacje w branży finansowej i zachęca kraje członkowskie do uruchamiania innovation hubów i piaskownic regulacyjnych.

W tym kontekście warto przypomnieć o ostatnich zawirowaniach z sandboxem w Polsce. W związku ze zmianami na kierowniczych stanowiskach w Komisji Nadzoru Finansowego zmieniło się także podejście Urzędu do tematu piaskownicy. Zgodnie z planem nowego przewodniczącego – Jacka Jastrzębskiego i nowej dyrektor Departamentu FinTech w KNF – Magdaleny Borowik, fintechami mają zająć się wyspecjalizowane agencje rządowe. Czas pokaże co z tego wyniknie.

/Rafał Tomaszewski